Soud rozhodl, město při vinobraní ve Znojmě neopisovalo

ČTK ČTK
3. 10. 2011 17:13
Dědicové původního autora scénáře obviňovali město z porušení autorských práv
Znojemské historické vinobraní 2010
Znojemské historické vinobraní 2010 | Foto: Město Znojmo

Brno - Až k Ústavnímu soudu doputoval spor o scénář Znojemského historického vinobraní, jedné z největších vinařských akcí v Česku.

Dědicové Františka Koukala, autora původního konceptu ze 60. let minulého století, neuspěli s ústavní stížností ve sporu se Znojemskou besedou.

Příspěvková organizace města Znojma podle nich v letech 2007 a 2008 při pořádání vinobraní využila Koukalův scénář chráněný autorskými právy. Soudy ale dospěly k jinému závěru. Ani Ústavní soud nenašel důvod k zásahu.

Tři Koukalovi dědicové chtěli od Znojemské besedy každý 50 000 korun. Krajský soud v Brně jejich žalobu loni zamítl.

Autoři scénářů novodobého vinobraní podle brněnského soudu od Koukala neopisovali. Soud to přirovnal k situaci, kdy dva autoři vytvoří na základě stejné prozaické předlohy scénickou dramatizaci.

 

"Oba takto vzniklé scénáře přitom budou originálními autorskými díly, jež mají jedno společné východisko, předlohu, což zakládá jistou míru jejich podobnosti," uvedl loni krajský soud.

Verdikt brněnského soudu později potvrdil Vrchní soud v Olomouci a nyní také Ústavní soud. Zdůraznil, že obecné soudy aplikovaly "bezpochyby správné podústavní právo" a dobře vymezily, co je užitím díla, a co nikoliv.

"Obecné soudy vycházely i z adekvátních důkazních pramenů (včetně znaleckého posudku) a ústavněprávní nedostatky se ani zde nezjevují," uvedl v rozhodnutí senát se zpravodajem Vladimírem Kůrkou.

Desetitisíce milovníků vína

První Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl právě Koukal, který učinil hlavní postavou slavností krále Jana Lucemburského.

Vyšel při tom z historických pramenů, podle nichž král do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi.

Prohlédněte si vznik moravského burčáku:

 

Zatím největší a nejúspěšnější vinobraní se konalo v roce 1967. Program s téměř 600 účinkujícími tehdy zhlédlo na 110.000 návštěvníků. Tradice pak byla komunistickým režimem v 70. letech přerušena. Nadšenci ji obnovili až v roce 1990.

Každý rok do Znojma přijíždějí za vínem, kulturním programem a průvodem krále Jana Lucemburského desetitisíce lidí. Pořadatelé vinobraní se v minulých dvou dekádách několikrát měnili. Letošní ročník uspořádala produkční agentura MVP agency.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy