Soud potvrdil 16 let seniorovi za vraždu mladší milenky. Vadily mu její další vztahy

ČTK ČTK
21. 7. 2020 11:00
Za vraždu své podstatně mladší milenky v Brně si osmašedesátiletý Jan Šmehlík definitivně odpyká 16 let. Trest uložený brněnským krajským soudem v úterý muži potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Muž se k činu přiznal, soud však žádal o mírnější trest. Podle soudců ale trest není nepřiměřeně přísný a odvolání zamítli.
Jan Šmehlík svou milenku zastřelil v bytě čtyřmi ranami z nelegálně držené zbraně
Jan Šmehlík svou milenku zastřelil v bytě čtyřmi ranami z nelegálně držené zbraně | Foto: ČTK

Pětatřicetiletou matku dvou nezletilých dětí senior zastřelil v bytě čtyřmi ranami z nelegálně držené zbraně. Trest si odpyká za vraždu i nedovolené ozbrojování.

"Lítost je jediná polehčující okolnost, na druhé straně je zde i přitěžující okolnost, a to odsouzení za více trestných činů. Nemohli jsme přehlédnout následky trestných činů v rodinné situaci, kdy tam zůstaly dvě nezletilé děti," uvedl předseda senátu Vladimír Štefan.

Tragédie se odehrála loni v říjnu. Šmehlík ženu, s níž měl poměr, pozval k sobě do bytu pod záminkou půjčky 20 000 korun. Kvůli frustraci, neboť zjistil její vztahy s jinými muži, si však připravil zbraň. Po slovní rozepři a přetahování o zbraň na ženu ve chvíli, kdy ležela na zemi, čtyřikrát vystřelil. Mířil na krk, hrudník a břicho.

Senior tvrdil, že pistolí chtěl ženu vystrašit, aby se k nevěře přiznala. O zbraň se ale podle něj začali přetahovat a vyšel výstřel, který jej zranil na noze. Muž pak vypověděl, že přítelkyni zbraň vykroutil z ruky a začal střílet.

Muž byl pětkrát trestaný

Muži původně hrozilo až 20 let. Obhajoba v úterý brojila pouze proti trestu, považovala ho za nepřiměřeně přísný. "Můj klient se domnívá, že je na něj možno působit trestem mírnějším," uvedl obhájce. Poukázal na to, že Šmehlík se v místě bydliště choval řádně, v domě působil jako domovník a předchozí trestnou činnost páchal jen kvůli řízení auta. Řídil ho prý 40 let, aniž by vlastnil řidičský průkaz. Poukázal i na to, že svého činu lituje. "Vím, že se věci nedají řešit takovým způsobem, mrzí mě to, nedá se to ale vzít zpět," uvedl v úterý Šmehlík.

Žalobkyně Jarmila Ošlejšková považovala trest za přiměřený, poukázala na to, že muž v minulosti měl sklony k páchání trestné činnosti. Byl pětkrát trestán, a to nejen za řízení auta, ale i za neplacení výživného. "Znalci resocializaci obžalovaného nevidí jako ideální, souvisí to s jeho osobnostními rysy, jeho osobnost byla vyhodnocena jako abnormálně strukturovaná s narcistickými rysy. Jedná pouze ve svém zájmu, nemá dostatek empatie k potřebám ostatních," uvedla žalobkyně.

Muž má rodině oběti uhradit nemajetkovou újmu asi dva miliony korun. Kromě vraždy byl odsouzen i za nedovolené ozbrojování, pistoli podle rozsudku Šmehlík držel nelegálně. Tvrdil, že ji našel s kamarádem při opravě střechy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy