Exšéf strážníků odpouštěl v Brně pokuty, dostal 20 měsíců

ČTK ČTK
5. 3. 2015 15:02
Rozsudek nad Jaroslavem Přikrylem ještě není pravomocný, bývalý ředitel městské policie se odvolal.
Jaroslav Přikryl.
Jaroslav Přikryl. | Foto: Městská policie Brno

Brno - Soud ve čtvrtek poslal bývalého ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla na 20 měsíců do vězení.

Podle spisu zahlazoval svým známým pokuty za dopravní přestupky a neoprávněně nakládal s osobními daty lidí v evidenci městské policie.

"Obžalovaný se tváří, jako by nic neudělal," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Martin Vrbík. Přikryl zopakoval, že celá kauza je účelová a fakta v ní jsou překrucována.

Rozsudek není pravomocný a Přikryl se proti němu na místě odvolal k brněnskému krajskému soudu. Tvrdí, že žádným způsobem nepochybil.

Přikryl byl odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému. Na obhajobu uvádí, že pokuty nezahlazoval, dal prý jen podřízeným pokyn, aby údajně sporné případy řešené pokutou opětovně prověřili.

Když pak tento postup prověřovali kriminalisté, nechal z evidence městské policie vytáhnout spisy 119 jiných řidičů, které také měly být řešeny pokutou. Místo toho tito motoristé vyvázli jen s domluvou. Přikryl tak chtěl podle vyšetřovatelů dokázat, že změna kvalifikace skutku byla možná i v jiných případech.

V kauze se až do dneška konaly dva samostatné procesy. Za zahlazování pokut dostal Přikryl letos v únoru u Krajského soudu v Brně 18 měsíců vězení. V kauze neoprávněného nakládání s daty dostal nejprve u Městského soudu v Brně podmínku, kterou ale Nejvyšší soud zrušil a věc nařídil opětovně projednat.

Soudce Vrbík uznal někdejšího šéfa strážníků vinným z neoprávněného přístupu k počítačovému systému městské policie. Vynesl souhrnný trest, tedy obě kauzy spojil a vynesl nový verdikt.

Přikrylovi podřízení dříve manipulovali se statistikami

Přikrylově kauze předcházel případ jeho někdejšího náměstka Milana Šimona. V září 2012 mu dal soud pokutu 30 tisíc korun za to, že zahladil pokutu za dopravní přestupek své známé. Při té příležitosti se Šimon zmínil, že jeho tehdejší nadřízený Přikryl takto postupoval ve více případech. To pak spustilo vyšetřování.

Přikryl léta působil u státní policie jako ředitel brněnských policistů. Tehdy se o něm mluvilo jako o kandidátovi na policejního prezidenta. Pak se však zjistilo, že jeho podřízení manipulovali se statistikami trestné činnosti, aby si zvýšili objasněnost a podle výkazů tak měli lepší pracovní výsledky.

Přikrylovo pochybení se nezjistilo. Z Brna pak odešel do Hodonína, kde byl rovněž ředitelem policie. Odtud přešel do vedení brněnské městské policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy