Exšéf strážníků odpouštěl v Brně pokuty, dostal 20 měsíců

ČTK ČTK
5. 3. 2015 15:02
Rozsudek nad Jaroslavem Přikrylem ještě není pravomocný, bývalý ředitel městské policie se odvolal.
Jaroslav Přikryl.
Jaroslav Přikryl. | Foto: Městská policie Brno

Brno - Soud ve čtvrtek poslal bývalého ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla na 20 měsíců do vězení.

Podle spisu zahlazoval svým známým pokuty za dopravní přestupky a neoprávněně nakládal s osobními daty lidí v evidenci městské policie.

"Obžalovaný se tváří, jako by nic neudělal," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Martin Vrbík. Přikryl zopakoval, že celá kauza je účelová a fakta v ní jsou překrucována.

Rozsudek není pravomocný a Přikryl se proti němu na místě odvolal k brněnskému krajskému soudu. Tvrdí, že žádným způsobem nepochybil.

Přikryl byl odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému. Na obhajobu uvádí, že pokuty nezahlazoval, dal prý jen podřízeným pokyn, aby údajně sporné případy řešené pokutou opětovně prověřili.

Když pak tento postup prověřovali kriminalisté, nechal z evidence městské policie vytáhnout spisy 119 jiných řidičů, které také měly být řešeny pokutou. Místo toho tito motoristé vyvázli jen s domluvou. Přikryl tak chtěl podle vyšetřovatelů dokázat, že změna kvalifikace skutku byla možná i v jiných případech.

V kauze se až do dneška konaly dva samostatné procesy. Za zahlazování pokut dostal Přikryl letos v únoru u Krajského soudu v Brně 18 měsíců vězení. V kauze neoprávněného nakládání s daty dostal nejprve u Městského soudu v Brně podmínku, kterou ale Nejvyšší soud zrušil a věc nařídil opětovně projednat.

Soudce Vrbík uznal někdejšího šéfa strážníků vinným z neoprávněného přístupu k počítačovému systému městské policie. Vynesl souhrnný trest, tedy obě kauzy spojil a vynesl nový verdikt.

Přikrylovi podřízení dříve manipulovali se statistikami

Přikrylově kauze předcházel případ jeho někdejšího náměstka Milana Šimona. V září 2012 mu dal soud pokutu 30 tisíc korun za to, že zahladil pokutu za dopravní přestupek své známé. Při té příležitosti se Šimon zmínil, že jeho tehdejší nadřízený Přikryl takto postupoval ve více případech. To pak spustilo vyšetřování.

Přikryl léta působil u státní policie jako ředitel brněnských policistů. Tehdy se o něm mluvilo jako o kandidátovi na policejního prezidenta. Pak se však zjistilo, že jeho podřízení manipulovali se statistikami trestné činnosti, aby si zvýšili objasněnost a podle výkazů tak měli lepší pracovní výsledky.

Přikrylovo pochybení se nezjistilo. Z Brna pak odešel do Hodonína, kde byl rovněž ředitelem policie. Odtud přešel do vedení brněnské městské policie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy