Soud chyboval v kauze Libyjce, který požádal v Česku o azyl

ČTK ČTK
8. 10. 2014 10:30
Podle ústavních soudců musí brněnský krajský soud projednat u libyjského žadatele o azyl obavy ze zacházení na Maltě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Krajský soud v Brně chyboval v kauze Libyjce, jenž požádal v Česku o azyl, avšak podle práva má být předán na Maltu, kde poprvé vstoupil na půdu Evropské unie.

Soud se dostatečně nevypořádal s jeho obavami z podmínek pro azylanty na Maltě. Pokud správní soud nepřizná žalobě v řízení o udělení azylu odkladný účinek, musí to řádně odůvodnit, zdůraznil ve středečním nálezu soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Princip, že cizinec musí žádat o azyl v první členské zemi, do které vstoupí, není podle Rychetského absolutní. Podle jednoho z evropských nařízení lze zásadu prolomit v případě, že situace v dané zemi nezajišťuje dodržení všech práv.

Malta zahlcená uprchlíky

Malta je podle Rychetského zahlcena uprchlíky ze severní Afriky. "V případě Malty se už objevilo několik rozhodnutí evropských soudů, které konstatovaly, že není nepochybné, že jsou garantována všechna práva takového uprchlíka, dokonce je to i stanovisko vysokého komisaře OSN pro uprchlíky," uvedl Rychetský.

Ústavní soud se ale podle svého předsedy nezabýval tím, zda jsou v konkrétním případě naplněny podmínky k deportaci na Maltu nebo k udělení azylu v Česku.

"Ústavní soud řekl, že v každém případě je třeba přiznat jeho (Libyjcově) žalobě odkladný účinek, aby se tím mohl soud řádně zabývat," uvedl Rychetský. Libyjec ani jeho právní zástupce se středečního vyhlášení nezúčastnili.

Libyjec opustil vlast koncem letošního března, jako důvod uvedl potíže s libyjskou policií, které trvaly od tamního převratu v roce 2011. Policisté jej údajně obviňovali z toho, že byl stoupencem někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Z Tripolisu cestoval letecky do Vídně s přestupem na Maltě, kde dostal krátkodobé schengenské vízum. Z Vídně pak přijel autobusem do Brna, kde podal žádost o azyl.

Malta má nejvíc žadatelů o azyl na jednoho obyvatele

Ministerstvo vnitra v květnu rozhodlo, že žádost je nepřípustná, a určilo, že státem příslušným k jejímu posouzení je Malta. Libyjec podal žalobu a požádal, aby jí krajský soud přiznal odkladný účinek. Zdůraznil své obavy ze zacházení na Maltě a upozornil na údajné nedostatky v tamním azylovém řízení.

Krajský soud odkladný účinek nepřiznal, což vysvětlil tím, že Malta je členskou zemí EU, a tak musí řešit žádost o azyl objektivně a nestranně, v souladu se základními zárukami a zásadami azylového práva.

Podle ústavních soudců je rozhodnutí Krajského soudu v Brně nedostatečně odůvodněné. Soud se musí důkladněji vypořádat s Libyjcovými námitkami a rozhodnout znovu.

Maltská republika je členskou zemí Evropské unie od roku 2004, stejně jako Česko. Vzhledem ke své poloze ve Středozemním moři intenzivně pociťuje sílící proud migrantů ze severní Afriky do jižní Evropy.

Loni podle statistik riskovalo téměř 45 tisíc přistěhovalců život, aby se přes moře dostali buď do Itálie, zejména na ostrov Lampedusa a sicilské pobřeží, nebo právě na Maltu. Mnozí po ztroskotání přeplněných plavidel zahynuli.

Loni maltští představitelé opakovaně zdůrazňovali, že uprchlická vlna začíná být pro malý ostrov neúnosná, a žádali proto Unii o pomoc a vypracování nových imigračních pravidel. Malta měla loni podle agentur nejvíce žadatelů o azyl v poměru k počtu obyvatel ze všech zemí EU.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy