Škromach bude v Hodoníně obhajovat senátorský post, půjde proti Zimovčákovi z ANO

ČTK ČTK
15. 3. 2016 17:16
Za ČSSD bude v hodonínském obvodě do Senátu znovu kandidovat Zdeněk Škromach. V hlasování okresního výboru sociálních demokratů si jeho další účast v klání přálo 67,9 procenta voličů. Škromachovi letos končí šestileté volební období, v hodonínském okrese se střetně například s Josefem Zimovčákem, který kandiduje za ANO.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ludvík Hradilek

Hodonín - Kandidátem ČSSD do Senátu v hodonínském obvodě bude v podzimních volbách současný místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Podporu mu v hlasování ve stranických primárních volbách vyjádřilo 67,9 procenta hlasujících členů strany příslušného regionu, sdělila mluvčí strany Eva Gregorová.

Škromacha nominoval jako kandidáta už v lednu okresní výbor sociálních demokratů na Hodonínsku, avšak musela to ještě schválit místní organizace hodonínského okresu, která má zhruba 350 členů. Hodonín si zvolil pro schvalování kandidátní listiny korespondenční cestu. "Do Lidového domu zaslalo obálku více než 58,7 procenta členů strany v okrese, což bohatě naplňuje limit pro platnost voleb," uvedla Gregorová. Ze zaslaných obálek se 67,9 procenta vyjádřilo pro Škromacha.

Tomu letos končí šestileté volební období. Jeho soupeřem bude například mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák, který bude v hodonínském obvodu kandidovat za hnutí ANO.

Škromach je z Rohatce nedaleko Hodonína. V Senátu působí od roku 2010, do té doby byl od roku 1996 poslancem. V minulosti byl prvním místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí.

Volby do Senátu se v letošním roce uskuteční v Jihomoravském kraji ve čtyřech obvodech. Vedle Hodonína to bude v blanenském obvodě a dvou brněnských. Vedle Škromacha končí šestileté období také senátorům za brněnské obvody Janu Žaloudíkovi (za ČSSD) a Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL), za blanenský obvod pak Jozefu Regecovi (ČSSD).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy