Škromach bude v Hodoníně obhajovat senátorský post, půjde proti Zimovčákovi z ANO

ČTK ČTK
15. 3. 2016 17:16
Za ČSSD bude v hodonínském obvodě do Senátu znovu kandidovat Zdeněk Škromach. V hlasování okresního výboru sociálních demokratů si jeho další účast v klání přálo 67,9 procenta voličů. Škromachovi letos končí šestileté volební období, v hodonínském okrese se střetně například s Josefem Zimovčákem, který kandiduje za ANO.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ludvík Hradilek

Hodonín - Kandidátem ČSSD do Senátu v hodonínském obvodě bude v podzimních volbách současný místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Podporu mu v hlasování ve stranických primárních volbách vyjádřilo 67,9 procenta hlasujících členů strany příslušného regionu, sdělila mluvčí strany Eva Gregorová.

Škromacha nominoval jako kandidáta už v lednu okresní výbor sociálních demokratů na Hodonínsku, avšak musela to ještě schválit místní organizace hodonínského okresu, která má zhruba 350 členů. Hodonín si zvolil pro schvalování kandidátní listiny korespondenční cestu. "Do Lidového domu zaslalo obálku více než 58,7 procenta členů strany v okrese, což bohatě naplňuje limit pro platnost voleb," uvedla Gregorová. Ze zaslaných obálek se 67,9 procenta vyjádřilo pro Škromacha.

Tomu letos končí šestileté volební období. Jeho soupeřem bude například mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák, který bude v hodonínském obvodu kandidovat za hnutí ANO.

Škromach je z Rohatce nedaleko Hodonína. V Senátu působí od roku 2010, do té doby byl od roku 1996 poslancem. V minulosti byl prvním místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí.

Volby do Senátu se v letošním roce uskuteční v Jihomoravském kraji ve čtyřech obvodech. Vedle Hodonína to bude v blanenském obvodě a dvou brněnských. Vedle Škromacha končí šestileté období také senátorům za brněnské obvody Janu Žaloudíkovi (za ČSSD) a Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL), za blanenský obvod pak Jozefu Regecovi (ČSSD).

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy