Šéf gangu dostal 11,5 roku, pašoval kokain z Ekvádoru

ČTK ČTK
9. 10. 2012 15:45
Muž byl 4 roky na útěku, letos ho v Karibiku dopadl Interpol
Kokain, ilustrační foto.
Kokain, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil šéfovi drogového gangu Jiřímu Joklovi trest 11,5 roku ve vězení. Vrchní soud v Praze jej za podíl na dovozu kokainu z Ekvádoru poslal za mříže už v roce 2008.

Jokl pak byl čtyři roky na útěku. Letos jej v Karibiku dopadl Interpol. Teprve poté mohl případ uzavřít i Nejvyšší soud.

Podle usnesení Nejvyššího soudu byl Jokl duší drogového gangu. Projevil zájem o kokain, domluvil jeho nákup i transport, najal kurýry, poskytl peníze na úhradu drogy.

"Obviněný Jiří Jokl se tak podílel na spáchání trestného činu v míře, kterou lze pokládat za dominantní," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Jokl podle pravomocného rozsudku objednal kokain v roce 2001 v ekvádorském Guayaquilu, kam následně zaslal peníze. Poté najal tři kurýry.

V dubnu téhož roku je zadrželi policisté na ruzyňském letišti se zásilkou 1,3 kilogramu čistého kokainu.

Kurýr Jaroslav Hejbal dostal desetiletý trest, další člen skupiny Pavel Herlička odešel od soudu s podmíněným trestem. Herlička si údajně nejdříve myslel, že jede do Ekvádoru na dovolenou.

O pravém účelu cesty se prý dověděl až na místě, kde ho Hejbal donutil převzít část kokainu.

Před Městským soudem v Praze původně stanulo s Joklem, Hejbalem a Herličkou dalších deset lidí. Těm se však nepodařilo prokázat, že byli členy gangu.

V kauze se objevili i lidé spojovaní s případy gangu Davida Berdycha a únosu otce stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře.

 

Právě se děje

Další zprávy