Šéf gangu dostal 11,5 roku, pašoval kokain z Ekvádoru

ČTK ČTK
9. 10. 2012 15:45
Muž byl 4 roky na útěku, letos ho v Karibiku dopadl Interpol
Kokain, ilustrační foto.
Kokain, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil šéfovi drogového gangu Jiřímu Joklovi trest 11,5 roku ve vězení. Vrchní soud v Praze jej za podíl na dovozu kokainu z Ekvádoru poslal za mříže už v roce 2008.

Jokl pak byl čtyři roky na útěku. Letos jej v Karibiku dopadl Interpol. Teprve poté mohl případ uzavřít i Nejvyšší soud.

Podle usnesení Nejvyššího soudu byl Jokl duší drogového gangu. Projevil zájem o kokain, domluvil jeho nákup i transport, najal kurýry, poskytl peníze na úhradu drogy.

"Obviněný Jiří Jokl se tak podílel na spáchání trestného činu v míře, kterou lze pokládat za dominantní," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Jokl podle pravomocného rozsudku objednal kokain v roce 2001 v ekvádorském Guayaquilu, kam následně zaslal peníze. Poté najal tři kurýry.

V dubnu téhož roku je zadrželi policisté na ruzyňském letišti se zásilkou 1,3 kilogramu čistého kokainu.

Kurýr Jaroslav Hejbal dostal desetiletý trest, další člen skupiny Pavel Herlička odešel od soudu s podmíněným trestem. Herlička si údajně nejdříve myslel, že jede do Ekvádoru na dovolenou.

O pravém účelu cesty se prý dověděl až na místě, kde ho Hejbal donutil převzít část kokainu.

Před Městským soudem v Praze původně stanulo s Joklem, Hejbalem a Herličkou dalších deset lidí. Těm se však nepodařilo prokázat, že byli členy gangu.

V kauze se objevili i lidé spojovaní s případy gangu Davida Berdycha a únosu otce stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy