Rodička nechtěla do nemocnice, od záchranky chce omluvu

ČTK ČTK
12. 8. 2011 15:25
Záchranáři se odmítli omluvit, tvrdí, že nechybovali
Foto: Wikimedia, foto:Inferis

Brno - Brněnský krajský soud začal projednávat žalobu ženy na záchrannou službu.

Tvrdí, že ji záchranáři loni po překotném domácím porodu donutili jet i s novorozencem do nemocnice, ačkoli oba byli v pořádku. Když nechtěla jet hned, přivolali na ni policii.

Žena žádá pro sebe a syna omluvu a 200 000 korun. Soudce Michal Ryška vyzval strany ke smíru. Záchranáři omluvu i zaplacení odškodnění odmítli. Tvrdí, že nechybovali.

Soudce při pátečním projednávání případu zmínil judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, Ústavního soudu i Nejvyššího soudu.

Než pokus o smír vzdal, upozornil, že brněnský krajský soud bývá při uznávání odškodného velkorysý. "Záchranáři nutně potřebují důvěru pacientů a nikoli to, aby byli taháni po soudech," uvedl.

 

Žena domácí porod neplánovala. "Kdyby ano, vyhledala by péči porodní asistentky a nevolala by jako komando záchrannou službu, která pak přivolala policii," řekla Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která u soudu ženu zastupuje.

Porod trval 20 minut, takže žena nestihla odjet do nemocnice. Když po narození syna zavolala záchranáře, aby přestřihli a ošetřili pupeční šňůru a zkontrolovali chlapcův zdravotní stav, přinutili ji prý proti její vůli i s chlapcem odjet.

Údajně nesouhlasili s jejím návrhem, že do nemocnice odcestuje sama ráno, až se umyje od krve a oblékne.

Záchranáři jednali v zájmu dítěte

Právní zástupce záchranářů u soudu uvedl, že žena k převozu do nemocnice dala souhlas, byť připustil vyhrocenou komunikaci. Dodal, že lékaři jednali v zájmu dítěte. Protože mimo tělo matky a bez přestřihnuté pupeční šňůry bylo asi hodinu, mohlo prý přes pupeční šňůru ztratit krev.

Podle žaloby přitom lékař-záchranář po prohlídce dítěte, která se dělá až po přestřižení pupeční šňůry, zhodnotil stav novorozence jako výborný.

Matka má za to, že kvůli zásahu záchranářů dítě skončilo podchlazené. Podle záchranné služby je však sanitka vytopená na 36 stupňů a dítě se muselo podchladit kvůli špatné péči matky.

Zuzana Candigliota to odmítla. Matka prý rodila své třetí dítě, takže byla zkušená. Kvůli konfliktu se záchranáři však mohla novorozeněti věnovat méně péče.

Smír je v nedohlednu

Přivolaná policie navíc trvala na otevřených dveřích od bytu, aby se uvnitř žena s partnerem nezamkli. Dítě navíc bylo třeba nést přes pavlač do sanitky a odtud do nemocnice.

Kvůli podchlazení dítě v porodnici skončilo v inkubátoru. I s matkou bylo v porodnici tři dny.

Při pokusu o smír Candigliota zdůraznila, že se žena se záchranáři chtěla vyrovnat mimosoudně, požadovala tehdy pouze omluvu. Dostalo se jí však prý arogantní odpovědi a obvinění, že zavinila pozdější smrt lékaře záchranné služby.

U soudu tak kvůli tomu nemůže vypovídat, soudce předvolal na příští stání jeho dva spolupracovníky ze zasahujícího týmu a také otce dítěte, který byl u porodu.

 

Právě se děje

Další zprávy