Restaurace odmítá uprchlíky. Zaujala policii i inspekci

Barbora Roubalová
5. 9. 2015 17:35
Italskou restauraci na Znojemsku vyšetřují státní orgány kvůli příspěvku na Facebooku. V něm odmítá vařit pro imigranty a vyzývá k zastavení islámu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hrušovany nad Jevišovkou - Italskou restauraci v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, která na Facebooku deklarovala, že nebude vařit pro imigranty, vyšetřuje policie i Česká obchodní inspekce (ČOI).

Na stránkách restaurace se v úterý večer objevil příspěvek "V naší restauraci pro imigranty nevaříme – Stop Islam". Okamžitě se rozproudila diskuse, v níž se objevovaly souhlasné i nesouhlasné komentáře. Informace se dostaly i k příslušným orgánům, které začaly celou věc vyšetřovat.

Prohlášení restaurace na facebooku.
Prohlášení restaurace na facebooku. | Foto: Facebook

Ve čtvrtek i v pátek kontrolovala provozovnu ČOI v souvislosti s možným porušením zákona o ochraně spotřebitele, který zakazuje diskriminaci zákazníka. "Z pořízené fotodokumentace je zřejmé, že se nikde nenachází nápis jako na facebookových stránkách. Personál údajně také o ničem nevěděl," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V příštím týdnu pozvou majitele restaurace na inspektorát, aby své příspěvky na sociální síti vysvětlil.

Ve čtvrtek odpoledne navštívili podnik také kriminalisté. Podrobné informace ale zatím mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová odmítla sdělit.

Majitel restaurace Tomáš Ševčík uvedl, že jsou vyšetřováni, protože "je někdo označil za vyznavače nacismu“. V rozporu se svým prohlášením na sociální síti tvrdí, že nebude mezi svými hosty rozlišovat. "Stejně se ke mně do restaurace žádný nelegální imigrant nedostane," řekl Aktuálně.cz Ševčík. Příspěvkem chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s politikou EU a České republiky a tohle prý byla jediná cesta.

Že by kvůli svým diskriminujícím příspěvkům ztratil zákazníky, se nebojí. "Pokud se někdo chce urazit, ať se urazí," myslí si Ševčík. V reakci na jeho postoj už zrušila své páteční vystoupení v restauraci písničkářka Tereza Holubová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy