Rekonstrukce za půl miliardy korun. V Brně vznikne městský bulvár s cyklostezkou

ČTK ČTK
5. 11. 2016 8:59
Brno za půl miliardy zrekonstruuje Štefánikovu a Benešovu ulici. Ze Štefánikovy se má stát první městský bulvár s cyklostezkou, Benešovu čekají úpravy před vlakovým nádražím i u autobusového před hotelem Grand.
Prostor před vlakovým nádražím se změní
Prostor před vlakovým nádražím se změní | Foto: David Kohout

Brno - Více než půl miliardy korun budou v příštích letech stát rekonstrukce Štefánikovy a Benešovy ulice v Brně. U Štefánikovy se počítá s náklady až 300 milionů, u Benešovy kolem 240 milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Ze Štefánikovy se má stát první městský bulvár s cyklostezkou, Benešovu čekají úpravy před vlakovým nádražím i u autobusového před hotelem Grand.

Brněnští radní schválili výběrové řízení na projektanty obou ulic. Opravovat se bude kanalizace a sítě pod povrchem, ale také komunikace. "Benešovu ulici jsme rozdělili na čtyři etapy. Je to přednádražní prostor, potom triangl, kde se otáčejí trolejbusy, zbytek ulice Benešovy včetně autobusového nádraží a poslední je Malinovského náměstí," uvedl Mrázek. Měl by vzniknout samostatný prostor pro tramvaje a pro osobní dopravu, aby se zklidnil provoz. Nyní totiž auta jezdí ve stejných místech jako MHD.

Podle Mrázka není prostor před nádražím komfortní. "Chceme z něj udělat kultivované místo, které bude odpovídat 21. století. Měla by tomu pomoct aktivita Českých drah a Správy železniční dopravní cesty, protože se rekonstruují některá nástupiště a v plánu je oprava nádražní budovy," dodal Mrázek.

Ze Štefánikovy by měl být bulvár s cyklostezkou. Uprostřed mají zůstat tramvajové koleje. Dva pruhy pro auta v každém směru by se však měly sloučit do jednoho a ubude také parkovacích míst. To se nelíbí místním, kteří už několikrát protestovali na zastupitelstvu. Podle nich by v místě nemusela být cyklostezka, protože je v jiných ulicích. Nespokojení jsou i s plánovaným úbytkem parkovacích míst. Podle nich podoba ulice zkomplikuje místním život. Mrázek řekl, že město bude ještě s lidmi jednat.

Brno chce opravit několik důležitých tepen. Loni skončily práce v ulici Milady Horákové za více než 200 milionů, letos zhruba za stejnou částku opravilo Horovu a Minskou. Kromě Štefánikovy a Benešovy ulice plánuje opravit i Údolní nebo Veveří.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy