Radnice chce zrušit herny v centru Brna, kasina ponechá

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2014 15:54
Podle starosty Šťástky by mělo být v centru města zrušeno asi 130 heren.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Brno - Radnice Brna-střed chce zakázat v centru města herny, výjimku by měla dostat jen necelá desítka už fungujících kasin.

Na tiskové konferenci to řekl starosta Libor Šťástka (ODS). Rozhodnutí kritizuje občanské sdružení Brnění, které proti automatům ve městě dlouhodobě bojuje. Podle jeho zástupců může tento krok radnice reálně vrátit do centra téměř 500 automatů.

Zastupitelstvo městské části bude o regulaci heren novou vyhláškou jednat 15. ledna. O týden později bude stejné téma mít na stole městské zastupitelstvo. Zákaz heren plánují i jiné městské části jako Nový Lískovec, Bosonohy, Jundrov, Žabovřesky nebo Brno-sever.

Podle Šťástky by mělo být v centru města zrušeno asi 130 heren. Herní zařízení zůstanou pouze v současných devíti kasinech. "Kasina mají ve velkých městech svoji tradici. Platí pro ně přísné podmínky provozování dané zákony a především riziko sociálních dopadů na jejich návštěvníky je na rozdíl od heren minimální," uvedl Šťástka.

Podle něj se radnice opírá o názory odborníků. Prý nenavrhují nulovou toleranci, tedy zakázat úplně všechny herny. "Odborníci se také shodují v tom, že prohibice postihne nerizikové hráče, tedy ty, u kterých nehrozí vznik závislosti," uvedl Šťástka.

Podle občanského sdružení Brnění může krok radnice reálně vrátit do centra téměř 500 automatů. ČTK to řekl Matěj Hollan ze sdružení. "V jednom kasinu je průměrně 50 automatů, podle platné vyhlášky města z roku 2011 ale nemají být ve městě žádné," uvedl Hollan.

Loni Ústavní soud rozhodl, že samosprávy mohou regulovat vyhláškou i videoloterijní terminály, které měly povolení od ministerstva financí.

Vývoj počtu hracích přístrojů a terminálů v Brně

Rok počet automatů počet VLT
2009 2877 3334
2010 700 6253
2011 238 5420
2012 93 4614
2013 34 2944

Zdroj: magistrát

Počet hracích přístrojů v Brně v posledních letech klesá. Koncem loňského roku jich bylo ve městě 34, meziročně o dvě třetiny méně. Videoloterijních terminálů byly téměř tři tisíce. Nová vyhláška města má podle brněnské radnice počet herních zařízení snížit.

Vyhláška má omezit také provoz heren, které budou zavřené v pracovních dnech od 7:00 do 14:00. Město chce vymezit lokality, kde budou herny povolené.

"Nikdy jsme nesouhlasili s všeobecným či neřízeným povolováním heren ve městě Brně, a to zejména v blízkosti škol, školek, veřejných a samosprávných institucí," uvedl dnes primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy