Řád piaristů chce zpět gymnázium v Mikulově, žaluje stát i kraj. Budeme se bránit, říká hejtman

ČTK ČTK
15. 3. 2016 14:15
Žalobu na stát a Jihomoravský kraj podal Řád zbožných škol - piaristů. Soudit se chtějí kvůli vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově. Tu již šestnáct let spravuje kraj. Hejtman Jihomoravského kraje se proti žalobě ohradil a už teď je prý kraj připraven jít klidně až k Ústavnímu soudu. Piaristé v žalobě argumentují tím, že stát neměl při vzniku krajů budovu gymnázia vydat.
"Budeme se žalobě bránit a jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu," řekl Jihomoravský hejtman Michal Hašek.
"Budeme se žalobě bránit a jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu," řekl Jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: www.michal-hasek.eu

Blansko - Českomoravská provincie Řádu zbožných škol - piaristů podala k Okresnímu soudu v Břeclavi určovací žalobu na stát a Jihomoravský kraj. Požaduje vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, kterou spravuje od roku 2000 kraj. Novinářům to řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kraj žalobu odmítá a poukazuje na restituční zákon.

Podle Haška norma jasně vyjmenovává subjekty, které měly majetek zabavený církvím komunistickým režimem vydat. "Povinnou osobou je stát, nikoliv kraje, města či obce. Proto se budeme žalobě bránit a jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu," řekl Hašek.

Piaristé v žalobě argumentují tím, že stát neměl při vzniku krajů budovu gymnázia vydat. "Odvolávají se na blokační paragraf zákona o půdě. Ale ten hovoří pouze o zemědělském majetku," řekl Hašek.

Podle hejtmana překračují piaristé i smlouvu o restitucích, kterou uzavřely církve s tehdejší vládou Petra Nečase (ODS). "V ní se hovoří o tom, že jsou vyloučené jakékoliv další nároky církví. Protože za majetek, který zůstal krajům a obcím, poskytl stát velkorysou finanční náhradu. Podobně je to s žalobami dalších řádů v jiných krajích," poznamenal Hašek. Ve středu chce proto na jednání Asociace krajů ČR s vládou apelovat na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se v obdobných sporech postavil za kraje a obce.

Mikulovské gymnázium založil v roce 1631 kardinál František z Ditrichštejna. Pozval do města školský řád piaristů, který vznikl na konci 16. století v Itálii. Škola se stala prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě. Po roce 1945 byla škola zestátněna a v letech 1969 až 1995 byl historický areál nákladně rekonstruovaný podle potřeb moderního školství.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy