Přírodní koupání na jižní Moravě je zatím bez rizika

ČTK ČTK
4. 6. 2011 6:23
Zcela bezpečné koupání je zatím na Brněnské a Vranovské přehradě či Nových Mlýnech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Popelář

Brno - Přírodní koupaliště a přehrady na jihu Moravy jsou zatím všechny nezávadné a vhodné ke koupání. Podle hygieniků je voda čistá a na většině míst přesahuje její teplota 20 stupňů.

Bezpečné koupání je tak na Brněnské a Vranovské přehradě, Nových Mlýnech a v dalších místech na jihu Moravy. Menší závady objevili zatím jen v Olšovci, Suchém na Blanensku a na koupališti Vémyslice na Znojemsku.

Hygienici kontrolují kvalitu vody na 14 nádržích, zatopených lomech a přírodních koupalištích. "Druhým rokem nabízíme veřejnosti také možnost vyplnit dotazník týkající se nemocí z koupání," řekl za hygienickou stanici Miroslav Staněk.

Otázky se zaměřují na dobu, kterou strávili lidé ve vodě, zda omylem vodu spolkli a případně jaké mělo onemocnění příznaky. Důležitou informací je i zda lidé museli vyhledat lékaře nebo jak dlouhou dobu museli strávit v nemocnici.

Nebezpečí můžete odhalit sami

Každý návštěvník přírodního koupaliště může podle lékařů sám předejít možnosti onemocnění. Před vstupem do vody by měl zkontrolovat, zda v blízkosti neleží odpadky, do vody nevtéká odpadní voda nebo nejsou na hladině leklé ryby.

Pokud je voda průhledná až na dno, je riziko onemocnění nízké. Stejným způsobem lze ve vodě odhalit škodlivé sinice. Lékaři ale doporučují se po koupání vždy osprchovat čistou vodou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy