Přírodní koupání na jižní Moravě je zatím bez rizika

ČTK ČTK
4. 6. 2011 6:23
Zcela bezpečné koupání je zatím na Brněnské a Vranovské přehradě či Nových Mlýnech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Popelář

Brno - Přírodní koupaliště a přehrady na jihu Moravy jsou zatím všechny nezávadné a vhodné ke koupání. Podle hygieniků je voda čistá a na většině míst přesahuje její teplota 20 stupňů.

Bezpečné koupání je tak na Brněnské a Vranovské přehradě, Nových Mlýnech a v dalších místech na jihu Moravy. Menší závady objevili zatím jen v Olšovci, Suchém na Blanensku a na koupališti Vémyslice na Znojemsku.

Hygienici kontrolují kvalitu vody na 14 nádržích, zatopených lomech a přírodních koupalištích. "Druhým rokem nabízíme veřejnosti také možnost vyplnit dotazník týkající se nemocí z koupání," řekl za hygienickou stanici Miroslav Staněk.

Otázky se zaměřují na dobu, kterou strávili lidé ve vodě, zda omylem vodu spolkli a případně jaké mělo onemocnění příznaky. Důležitou informací je i zda lidé museli vyhledat lékaře nebo jak dlouhou dobu museli strávit v nemocnici.

Nebezpečí můžete odhalit sami

Každý návštěvník přírodního koupaliště může podle lékařů sám předejít možnosti onemocnění. Před vstupem do vody by měl zkontrolovat, zda v blízkosti neleží odpadky, do vody nevtéká odpadní voda nebo nejsou na hladině leklé ryby.

Pokud je voda průhledná až na dno, je riziko onemocnění nízké. Stejným způsobem lze ve vodě odhalit škodlivé sinice. Lékaři ale doporučují se po koupání vždy osprchovat čistou vodou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy