Přírodní koupání na jižní Moravě je zatím bez rizika

ČTK ČTK
4. 6. 2011 6:23
Zcela bezpečné koupání je zatím na Brněnské a Vranovské přehradě či Nových Mlýnech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Popelář

Brno - Přírodní koupaliště a přehrady na jihu Moravy jsou zatím všechny nezávadné a vhodné ke koupání. Podle hygieniků je voda čistá a na většině míst přesahuje její teplota 20 stupňů.

Bezpečné koupání je tak na Brněnské a Vranovské přehradě, Nových Mlýnech a v dalších místech na jihu Moravy. Menší závady objevili zatím jen v Olšovci, Suchém na Blanensku a na koupališti Vémyslice na Znojemsku.

Hygienici kontrolují kvalitu vody na 14 nádržích, zatopených lomech a přírodních koupalištích. "Druhým rokem nabízíme veřejnosti také možnost vyplnit dotazník týkající se nemocí z koupání," řekl za hygienickou stanici Miroslav Staněk.

Otázky se zaměřují na dobu, kterou strávili lidé ve vodě, zda omylem vodu spolkli a případně jaké mělo onemocnění příznaky. Důležitou informací je i zda lidé museli vyhledat lékaře nebo jak dlouhou dobu museli strávit v nemocnici.

Nebezpečí můžete odhalit sami

Každý návštěvník přírodního koupaliště může podle lékařů sám předejít možnosti onemocnění. Před vstupem do vody by měl zkontrolovat, zda v blízkosti neleží odpadky, do vody nevtéká odpadní voda nebo nejsou na hladině leklé ryby.

Pokud je voda průhledná až na dno, je riziko onemocnění nízké. Stejným způsobem lze ve vodě odhalit škodlivé sinice. Lékaři ale doporučují se po koupání vždy osprchovat čistou vodou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy