Při výbuchu ve vinařství na Břeclavsku se zranili dva muži, oba mají popáleniny

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2019 19:39
V Perné na Břeclavsku se ve středu dopoledne ozval výbuch z objektu patřícímu k vinařství, zranili se dva lidé. Jeden muž je ve vážném stavu s popáleninami na velké části těla, druhý má popáleniny druhého stupně. Šlo patrně o otce se synem. Záchranáři je převezli do brněnské nemocnice.
Požár v Perné na Břeclavsku
Požár v Perné na Břeclavsku | Foto: HZS Jihomoravského kraje

Příčina výbuchu a následného požáru není jasná. Policisté ještě nemohli místo pořádně prozkoumat. Hasiči staticky narušený objekt zajistili až odpoledne. "Budeme muset objekt hlídat, aby tam nikdo nevnikl," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Jednou z možností je výbuch kotle nebo podobného zařízení. "Budeme zjišťovat ve spolupráci s vyšetřovatelem hasičů, co se stalo," řekla Haraštová. Nevyloučila, že případ by mohl mít dohru.

Není vyloučeno například, že v objektu mohla být palírna, policie ale nic takového zatím nepotvrdila. Starosta Perné Karel Studénka uvedl, že objekt slouží jako penzion, v dolní části je vinařství. Podle Studénky se zranili majitel se synem. V penzionu v době výbuchu nebyli žádní hosté. Exploze dům silně poškodila, policie odhaduje vzniklou škodu na tři miliony korun.

Část poškozeného objektu hasiči strhli

Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů. "Dostali jsme oznámení o výbuchu a následném požáru. Při našem příjezdu byl objekt staticky narušený a hořel. Před ním byly dvě osoby, kterým jsme se záchranáři poskytli péči," uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Podle něj strhli hasiči část nejvíce poškozených dvou stěn. "Zborcená je čelní stěna a mezi prvním nadzemním podlažím a podkrovím je poškozená stropní deska, takže je vidět do podkroví," popsal Venclovský. Hledání příčiny výbuchu a požáru podle něj může trvat několik dní i déle.

Záchranná služba poslala na místo dvě posádky. "Jeden muž měl popáleniny na velké části těla. Zajistili jsme mu dýchací cesty a připojili ho na řízenou ventilaci. Druhý muž měl popáleniny druhého stupně," uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Záchranáři převezli oba zraněné do Fakultní nemocnice Brno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy