Praha vyšle kontrolu do Moravského Krumlova. Prověří, jestli se tam může vystavit Slovanská epopej

ČTK ČTK
7. 9. 2016 19:20
Praha zkontroluje, zda jsou prostory na zámku v Moravském Krumlově vhodné pro vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Pokud kontrola zástupců pražské městské galerie dopadne dobře, Praha na Moravu rozměrná plátna po jejich návratu z turné po Asii půjčí. Po jednání s krumlovským starostou Tomášem Třetinou (TOP 09) a brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO) to ve středu novinářům řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Slovanská epopej.
Slovanská epopej. | Foto: Jan Langer

Praha – Pražská městská galerie vyšle kontrolu do zámku v Moravském Krumlově. Cílem bude zjistit, zda jsou prostory vhodné pro vystavení Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy.

Pokud zámek uspěje, díla by se tam mohla objevit po svém návratu z asijského turné.

"Domluvili jsme také, že zápůjčka bude časově omezena. Do konce roku bychom měli vědět základní rysy nějakého memoranda," řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová po jednání s krumlovským starostou Tomášem Třetinou (TOP 09) a brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO).

Třetina uvedl, že Moravský Krumlov je připraven hostit Slovanskou epopej s úctou a pokorou. "Byli bychom rádi, aby epopej byla vystavena v Krumlově do doby, než pro ni Praha najde trvalé umístění," podotkl. Pražskou kontrolu prý vnímá vstřícně a nemá s ní problém. Předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch Eliška Fuchsová Kaplicky (ANO) doplnila, že Praha rozhodně nebude případně vozit celou epopej do Krumlova jen na pár měsíců.

O umístění pláten se debatuje od jejich odvozu ze zámku v Moravském Krumlově do Prahy v roce 2012. Praha dosud nerozhodla, kam plátna umístí. Mezi zvažovanými variantami byla mimo jiné stavba nové budovy na Výstavišti, umístění pláten na Vítkově nebo stavba budovy na místě někdejších Eliščiných lázní v Revoluční ulici v Praze 1. Nadační fond šéfa reklamní společnosti Bigboard Richarda Fuxy pak letos v srpnu navrhl umístit epopej do bunkru pod kyvadlem na Letné. Institut plánování a rozvoje (IPR) nyní připravuje analýzu míst, kam by mohla Praha plátna trvale umístit.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Primátorka s jejich obavami nesouhlasí. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.

 

Právě se děje

Další zprávy