Pracovnice z kauzy týraného Dominika dostala podmínku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 2. 2012 16:24
Lea Petříčková podle soudu dohlížela na situaci v rodině týraného chlapce jen povrchně
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Sociální pracovnice z kauzy týraného Dominika z Brna Lea Petříčková odešla od soudu s podmínkou. Na situaci v rodině dostatečně nedohlížela.

Petříčková dostala čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na rok už v prosinci loňského roku. Proti verdiktu si ale podala takzvaný odpor, což učinil i státní zástupce. 

Trestní příkaz tak byl neplatný a soud musel nařídit hlavní líčení, i v něm ale svůj verdikt potvrdil. Petříčková se proti čtvrtečnímu rozhodnutí městského soudu odvolala. Případ tak bude řešit Krajský soud.

Pracovnice podle soudu neplnila své povinnosti od září 2009 do dubna 2010, kdy měla dohlížet na to, zda se rodiče o Dominika řádně starají. V té době však strávila dva měsíce na nemocenské a soud došel k závěru, že na dění v rodině dohlížela jen povrchně a zcela nedostatečně.

Sociální pracovnice se hájí tím, že týrání nezaznamenala, a cítí se proto nevinná. Rodinu prý navštívila minimálně dvakrát. Při jedné z návštěv údajně chlapec běhal jen ve slipech, byl prý menší, hubený, ale neměl žádné známky týrání.

Chlapec přitom nedostával řádnou stravu, byl dlouhodobě bit i jinak fyzicky týrán. V době odhalení případu, kdy musel být umístěn do nemocnice, vážil sedmiletý chlapec 13,5 kilogramu, tedy asi jako dvouleté dítě.

Dítě bylo dlouhodobě bito rukou, řemenem a vařečkou. Asi nejbrutálnější způsob trestu byl, když mu rodiče dávali do bot připínáčky hrotem vzhůru.

Podle advokáta Milana Staňka Petříčková dělala, co mohla. Když dostala na starosti Dominikovu rodinu, měla na stole 400 jiných případů. "V Německu má sociální pracovník 20, 30 spisů. U nás jich má dvacetkrát tolik. Jak to má stíhat?" ptal se Staněk.

V případu byla obviněna i další sociální pracovnice Eva Babičková, která na rodinu měla dohlížet ještě před Petříčkovou. Brněnský soud ji v uplynulých dnech potrestal, zatím se ale neví, jakým způsobem. Pracovnice totiž zatím neobdržela trestní příkaz.

Otec dítěte dostal 6,5 roku vězení, jeho matka šest let. Syna začali týrat v roce 2004. Proto rodičům úřady chlapce i se sestrou odebraly. O rok později je ale získali zpět a týrání pokračovalo.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy