V brněnském Mahenově divadle hořel sklad kulis, nejméně pět lidí je zraněných

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2016 14:59
V pátek dopoledne hořela kulisárna za divadlem Mahenova divadla v Brně. Hasiči budovu evakuovali. Dopravu už policisté obnovili. Při požáru se zranilo pět lidí. "Jedná se o popáleniny a nadýchání se kouřem," upřesnil tiskový mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška s tím, že podle hasičů se nejednalo o velký požár. Hasiči prostory odvětrali. Hasiči museli evakuovat několik stovek lidí včetně dětí, které byly v divadle na představení Ostrov pokladů. Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření. Škody činí zhruba čtvrt milionu korun.
Místo požáru
Místo požáru | Foto: Jan Hejl

Brno- V pátek dopoledne zasahovali hasiči v Mahenově divadle v Brně. Začal tam hořet přístřešek s kulisami, který je za divadlem. Při požáru bylo zraněno nejméně pět lidí. Stav žádného z nich není vážný. Čtyři se podle mluvčí záchranné služby Barbory Zuchové nadýchali kouře, jeden má popálenou ruku.

Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření. Škody činí zhruba čtvrt milionu korun. Škoda způsobená na plášti budovy Mahenova divadla bude vyhodnocena postupně, uvedla Zuzana Klimplová z marketingu divadla.

Foto: Jan Hejl

Mezi zraněnými jsou tři policisté, uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Pomocí přístrojů se snažili požár zkrotit ještě před příjezdem hasičů. Pomáhali při tom zaměstnancům divadla. Podle Klimplové se kouře nadýchalo sedm lidí - tři policisté a čtyři zaměstnanci.

Kulisy, které hořely, jsou uskladněné za divadlem ve Dvořákově ulici. Přímo do památkově chráněné budovy se dostal jen kouř, kvůli kterému hasiči evakuovali 580 lidí, zejména dětí, které sledovaly dopolední představení Ostrov pokladů. Podle hasičů se rozsahem nejednalo o velký požár. "Shořelo čtyři až pět polykarbonátových desek," upřesnil redakci ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Hasiči museli budovu odvětrat, děti se už do ní nevrátily. Po chvíli čekání, kterou si některé krátily pořizováním fotek s hasiči, se žáci s pedagogickým doprovodem rozešli zpět do škol. "Večerní představení Saturnin se hrát bude," dodal ředitel divadla.

Foto: Jan Hejl

Ještě před příjezdem hasičů se požár provázený hustým černým kouřem pokoušeli uhasit pracovníci divadla. Dvořákova ulice byla po dobu zásahu uzavřená policejními páskami, před polednem ji policie znovu zprůjezdnila.

Poškozené dekorace jsou z inscenace Otvírání studánek Alfréda Radoka, kterou má Národní divadlo Brno na programu znovu až na podzim. "Do té doby stihneme vyrobit nové," řekl ředitel divadla Martin Glaser. Přístřešek s kulisami odděluje od ulice jen zábradlí, v minulosti se tam už například dostali bezdomovci.

"Pro nás je to impulz řešit znovu situaci kolem dekorací," uvedl Glaser. Divadlo má podle něj externí sklady. Nyní ale nemá dost peněz na to, aby mohlo kulisy pokaždé odvézt a znovu přivézt, proto část průběžně uskladňuje pod přístřeškem za budovou. Jde o řešení staré asi 100 let. Častější transport by si podle Glasera vyžádal jednotky milionů korun ročně. Divadlo proto možná požádá město o navýšení rozpočtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy