reklama
 
 

V brněnském Mahenově divadle hořel sklad kulis, nejméně pět lidí je zraněných

Aktualizováno 20. 5. 2016 14:59
V pátek dopoledne hořela kulisárna za divadlem Mahenova divadla v Brně. Hasiči budovu evakuovali. Dopravu už policisté obnovili. Při požáru se zranilo pět lidí. "Jedná se o popáleniny a nadýchání se kouřem," upřesnil tiskový mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška s tím, že podle hasičů se nejednalo o velký požár. Hasiči prostory odvětrali. Hasiči museli evakuovat několik stovek lidí včetně dětí, které byly v divadle na představení Ostrov pokladů. Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření. Škody činí zhruba čtvrt milionu korun.

Brno- V pátek dopoledne zasahovali hasiči v Mahenově divadle v Brně. Začal tam hořet přístřešek s kulisami, který je za divadlem. Při požáru bylo zraněno nejméně pět lidí. Stav žádného z nich není vážný. Čtyři se podle mluvčí záchranné služby Barbory Zuchové nadýchali kouře, jeden má popálenou ruku.

Jako předběžnou příčinu vyšetřovatel stanovil nedbalost při kouření. Škody činí zhruba čtvrt milionu korun. Škoda způsobená na plášti budovy Mahenova divadla bude vyhodnocena postupně, uvedla Zuzana Klimplová z marketingu divadla.

Mezi zraněnými jsou tři policisté, uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Pomocí přístrojů se snažili požár zkrotit ještě před příjezdem hasičů. Pomáhali při tom zaměstnancům divadla. Podle Klimplové se kouře nadýchalo sedm lidí - tři policisté a čtyři zaměstnanci.

Kulisy, které hořely, jsou uskladněné za divadlem ve Dvořákově ulici. Přímo do památkově chráněné budovy se dostal jen kouř, kvůli kterému hasiči evakuovali 580 lidí, zejména dětí, které sledovaly dopolední představení Ostrov pokladů. Podle hasičů se rozsahem nejednalo o velký požár. "Shořelo čtyři až pět polykarbonátových desek," upřesnil redakci ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Hasiči museli budovu odvětrat, děti se už do ní nevrátily. Po chvíli čekání, kterou si některé krátily pořizováním fotek s hasiči, se žáci s pedagogickým doprovodem rozešli zpět do škol. "Večerní představení Saturnin se hrát bude," dodal ředitel divadla.

Ještě před příjezdem hasičů se požár provázený hustým černým kouřem pokoušeli uhasit pracovníci divadla. Dvořákova ulice byla po dobu zásahu uzavřená policejními páskami, před polednem ji policie znovu zprůjezdnila.

Poškozené dekorace jsou z inscenace Otvírání studánek Alfréda Radoka, kterou má Národní divadlo Brno na programu znovu až na podzim. "Do té doby stihneme vyrobit nové," řekl ředitel divadla Martin Glaser. Přístřešek s kulisami odděluje od ulice jen zábradlí, v minulosti se tam už například dostali bezdomovci.

"Pro nás je to impulz řešit znovu situaci kolem dekorací," uvedl Glaser. Divadlo má podle něj externí sklady. Nyní ale nemá dost peněz na to, aby mohlo kulisy pokaždé odvézt a znovu přivézt, proto část průběžně uskladňuje pod přístřeškem za budovou. Jde o řešení staré asi 100 let. Častější transport by si podle Glasera vyžádal jednotky milionů korun ročně. Divadlo proto možná požádá město o navýšení rozpočtu.

autoři: Domácí, ČTK | 20. 5. 2016 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama