Pořádková jednotka ohlídá sportovní utkání i demonstrace

Bára Sobotková
25. 3. 2014 13:41
Policejní službu ve středu Brna od května posílí dvaadvacet strážníků městské policie. K jednorázovým akcím už nebudou muset policisté z jiných částí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

BrnoMěstská policie posílí výkon policejní služby ve středu Brna. Připravuje novou pořádkovou jednotku, která bude dohlížet na velké kulturní akce, hokejová a fotbalová utkání či demonstrace.

Spolupracovat bude také s dopravním podnikem, postará se tak například o černé pasažéry.

„Na sportovních akcích jsou policisté nahrazováni bezpečnostní agenturou, ale i tak jsou tam naše jednotky přítomny, protože chrání arénu, což je majetek magistrátu. Určitě tam budou stávat i nadále. Už kvůli tomu, že z psychologického hlediska je lepší, když případný výtržník ví, že venku hlídá skupina těžkooděnců,“ vysvětluje náměstek ředitele městské policie Karel Krainer.

Podle nového ředitele brněnské městské policie Bohumila Šimka má zavedení pořádkové jednotky mnoho výhod: „K opatřením už se nebudou muset stahovat strážníci ze středu města a okolních částí. V době opatření tak nebudou chybět ve svých revírech a budou se moci věnovat své práci,“ říká.

Seznam dvaadvaceti strážníků pořádkové jednotky se v současné době stále plní. Administrativně jednotka existuje už od ledna, do ulic by měli první zaměstnanci vyrazit začátkem května.

Najděte si svého strážníka

Brněnská městská policie usiluje o to, aby ukázala lidem svou otevřenější a vstřícnější tvář. Jedním z projevů progresivity a přiblížení se občanům je již dva roky fungující projekt Poznej svého strážníka.

Ten připomíná Brňanům, že každá oblast má přidělené strážníky obchůzkové služby, a nabádá je k tomu, aby s nimi komunikovali. Řešení aktuálních problémů se kontaktováním policisty z přilehlé služebny může značně uspíšit.

„Brno je rozděleno do osmi revírů a každý má vlastní 'územáře'. K tomu, abyste zjistili, který je 'ten váš', stačí zadat ulici bydliště na webu policie. Hned vám vyskočí jméno, kontakt a fotka,“ radí Petra Kubišová z odboru prevence. Podle ní této služby využívá čím dál více lidí, ale stále se většina obrací v kritických situacích na podatelnu.

Udržet si dobrou pověst je teď podle Bohumila Šimka pro městskou policii důležité. Pošpinila ji kauza z poloviny února, kdy kolem šesti desítek zaměstnanců policie čelilo obvinění za neoprávněné zneužívání informací z databáze. Bývalý ředitel Jaroslav Přikryl z případu vyšel s patnáctiměsíčním podmíněným trestem s odkladem na tři roky a s tříletým zákazem působení u městské policie. Poté, co byl odvolán z funkce, usedl do ředitelského křesla bývalý náměstek Bohumil Šimek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy