Pořádková jednotka ohlídá sportovní utkání i demonstrace

Bára Sobotková
25. 3. 2014 13:41
Policejní službu ve středu Brna od května posílí dvaadvacet strážníků městské policie. K jednorázovým akcím už nebudou muset policisté z jiných částí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

BrnoMěstská policie posílí výkon policejní služby ve středu Brna. Připravuje novou pořádkovou jednotku, která bude dohlížet na velké kulturní akce, hokejová a fotbalová utkání či demonstrace.

Spolupracovat bude také s dopravním podnikem, postará se tak například o černé pasažéry.

„Na sportovních akcích jsou policisté nahrazováni bezpečnostní agenturou, ale i tak jsou tam naše jednotky přítomny, protože chrání arénu, což je majetek magistrátu. Určitě tam budou stávat i nadále. Už kvůli tomu, že z psychologického hlediska je lepší, když případný výtržník ví, že venku hlídá skupina těžkooděnců,“ vysvětluje náměstek ředitele městské policie Karel Krainer.

Podle nového ředitele brněnské městské policie Bohumila Šimka má zavedení pořádkové jednotky mnoho výhod: „K opatřením už se nebudou muset stahovat strážníci ze středu města a okolních částí. V době opatření tak nebudou chybět ve svých revírech a budou se moci věnovat své práci,“ říká.

Seznam dvaadvaceti strážníků pořádkové jednotky se v současné době stále plní. Administrativně jednotka existuje už od ledna, do ulic by měli první zaměstnanci vyrazit začátkem května.

Najděte si svého strážníka

Brněnská městská policie usiluje o to, aby ukázala lidem svou otevřenější a vstřícnější tvář. Jedním z projevů progresivity a přiblížení se občanům je již dva roky fungující projekt Poznej svého strážníka.

Ten připomíná Brňanům, že každá oblast má přidělené strážníky obchůzkové služby, a nabádá je k tomu, aby s nimi komunikovali. Řešení aktuálních problémů se kontaktováním policisty z přilehlé služebny může značně uspíšit.

„Brno je rozděleno do osmi revírů a každý má vlastní 'územáře'. K tomu, abyste zjistili, který je 'ten váš', stačí zadat ulici bydliště na webu policie. Hned vám vyskočí jméno, kontakt a fotka,“ radí Petra Kubišová z odboru prevence. Podle ní této služby využívá čím dál více lidí, ale stále se většina obrací v kritických situacích na podatelnu.

Udržet si dobrou pověst je teď podle Bohumila Šimka pro městskou policii důležité. Pošpinila ji kauza z poloviny února, kdy kolem šesti desítek zaměstnanců policie čelilo obvinění za neoprávněné zneužívání informací z databáze. Bývalý ředitel Jaroslav Přikryl z případu vyšel s patnáctiměsíčním podmíněným trestem s odkladem na tři roky a s tříletým zákazem působení u městské policie. Poté, co byl odvolán z funkce, usedl do ředitelského křesla bývalý náměstek Bohumil Šimek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy