Detektivové šli po veřejných zakázkách, při razii našli vycpaného tygra, varana a karety

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 12. 2015 13:21
Při domovní prohlídce na Blanensku, kvůli případu souvisejícím s veřejnými zakázkami, našli kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality tygří kůži, vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Majitel preparovaných zvířat zatím nedoložil jejich původ.
Zabavené předměty
Zabavené předměty | Foto: Policie ČR

Rájec-Jestřebí (Blanensko) - Policisté, kteří vyšetřují případ kolem podezřelých veřejných zakázek, našli při domovní prohlídce v rodinném domě na Blanensku tygří kůži a vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přitom přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) provedli domovní prohlídku na začátku prosince v obci Rájec na Blanensku.

Preparovaná zvířata a tygří kůže s hlavou spadají pod mezinárodní úmluvu CITES, a proto policisté z protikorupčního oddělení kontaktovali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která se případem začala zabývat.

Vlastník však podle ředitele ČIZP Erika Geusse nemá k exemplářům žádné doklady. "Dotyčného jsme vyzvali k prokázání původu exemplářů. Pokud jejich nabytí nebude věrohodně doloženo, zahájí inspekce řízení o zabavení,“ řekl Geuss. Mořské želvy a tygr jsou přitom druhy přímo ohrožené vyhubením, patří tedy do nejpřísněji chráněné skupiny.

Bližší informace k samotnému případu policie zatím nechce sdělit. "Případ je ve fázi prověřování a zatím nikdo nebyl obviněn," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Kareta obrovská je kriticky ohrožena, a to hlavně kvůli znečištění oceánů a nadměrnému rybolovu. Želvy se také často zamotávají do rybářských sítí a jsou loveny kvůli suvenýrům a želvovině.

Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí dodala, že kareta je navíc pochoutkou v mnoha zemích. "Také populace tygrů se za posledních 100 let zmenšila o 90 procent. Dnes už žije v přírodě jen zhruba 3500 tygrů a jejich stav je kritický. Hlavním důvodem úbytku těchto šelem je pytlačení pro kůže a tygří kosti," řekla Říhová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy