Detektivové šli po veřejných zakázkách, při razii našli vycpaného tygra, varana a karety

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 12. 2015 13:21
Při domovní prohlídce na Blanensku, kvůli případu souvisejícím s veřejnými zakázkami, našli kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality tygří kůži, vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Majitel preparovaných zvířat zatím nedoložil jejich původ.
Zabavené předměty
Zabavené předměty | Foto: Policie ČR

Rájec-Jestřebí (Blanensko) - Policisté, kteří vyšetřují případ kolem podezřelých veřejných zakázek, našli při domovní prohlídce v rodinném domě na Blanensku tygří kůži a vycpaniny varana i mořských želv karet. Všechny tyto druhy jsou přitom přísně chráněné Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) provedli domovní prohlídku na začátku prosince v obci Rájec na Blanensku.

Preparovaná zvířata a tygří kůže s hlavou spadají pod mezinárodní úmluvu CITES, a proto policisté z protikorupčního oddělení kontaktovali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která se případem začala zabývat.

Vlastník však podle ředitele ČIZP Erika Geusse nemá k exemplářům žádné doklady. "Dotyčného jsme vyzvali k prokázání původu exemplářů. Pokud jejich nabytí nebude věrohodně doloženo, zahájí inspekce řízení o zabavení,“ řekl Geuss. Mořské želvy a tygr jsou přitom druhy přímo ohrožené vyhubením, patří tedy do nejpřísněji chráněné skupiny.

Bližší informace k samotnému případu policie zatím nechce sdělit. "Případ je ve fázi prověřování a zatím nikdo nebyl obviněn," řekl Aktuálně.cz mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Kareta obrovská je kriticky ohrožena, a to hlavně kvůli znečištění oceánů a nadměrnému rybolovu. Želvy se také často zamotávají do rybářských sítí a jsou loveny kvůli suvenýrům a želvovině.

Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí dodala, že kareta je navíc pochoutkou v mnoha zemích. "Také populace tygrů se za posledních 100 let zmenšila o 90 procent. Dnes už žije v přírodě jen zhruba 3500 tygrů a jejich stav je kritický. Hlavním důvodem úbytku těchto šelem je pytlačení pro kůže a tygří kosti," řekla Říhová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy