V Brně pobíhalo mládě losa s matkou. Odchyt policii nevyšel, oba uhynuli

ČTK ČTK
14. 6. 2016 11:01
V Brně bylo odchyceno za pomoci narkotizační pušky mládě losa. Stejně jako jeho matka, kterou policie ve spolupráci s pracovníky zoologické zahrady odchytila už v pondělí, nepřežilo. Matka losa se pohybovala v okolí čtyřproudové komunikace na Černovické ulici v Brně v řepkovém poli. V Česku poměrně vzácné zvíře naháněli policisté na koních, ale nedokázali jej uspat. Proto vzlétl vrtulník, ze kterého jej veterinář uspal.
Uspaná samice losa. | Video: Policie ČR

Brno - Policisté v úterý nad ránem v Brně ve spolupráci s veterinářem ze zoo odchytili mládě losa. Uspali ho výstřelem z narkotizační pušky, sdělil v tiskové zprávě mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. "Mládě uhynulo," řekla mluvčí zoo Monika Brindzáková. Matku mláděte odchytili policisté už v pondělí, ta však podle Brindzákové také nepřežila.

Mláděte si všimla hlídka cizinecké policie kolem druhé hodiny ranní. "Přeběhlo komunikaci poblíž křižovatky ulic Černovická a Olomoucká. Nad ránem jsme zvíře zasáhli výstřelem z narkotizační pušky, odchytili a uložili do přepravního boxu," popsal Šváb.

Mládě však stejně jako jeho matka nepřežilo. Policisté měli informaci o pohybu mláděte už od pondělí, kdy odchytili jeho matku. Pohybovala se v okolí čtyřproudové komunikace na Černovické ulici v Brně v řepkovém poli. V Česku poměrně vzácné zvíře naháněli policisté na koních, ale nedokázali jej uspat. Proto vzlétl vrtulník, ze kterého jej veterinář uspal. Poté mu ošetřil drobné rány.

Los je největší druh z čeledi jelenovitých. Původně žil i ve střední Evropě, ale byl vyhuben ještě ve středověku. V Česku se vyskytuje jen několik jedinců. Běžně je rozšířený v severní Evropě, Asii a Americe.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy