Studentku v Brně zavraždil její bývalý přítel, tvrdí policie. Do večera mladíka obviní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2016 15:02
Z úterní vraždy 24leté studentky v Brně je podezřelý její o rok mladší bývalý přítel. Motivem činu mohly být jejich osobní rozepře po rozpadu vztahu. Mladík se k činu nepřiznal. Policie jej chce v brzké době obvinit. K vraždě došlo v úterý odpoledne na půdě arboreta brněnské Mendelovy univerzity. Policie areál uzavřela a druhý den požádala o pomoc i veřejnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Brno - Vraždu studentky z Brna má podle policie na svědomí její bývalý přítel. Motivem činu byly zřejmě jejich osobní rozepře, dívka se s ním před pár dny rozešla.

Ještě během čtvrtka bude mladík obviněn z vraždy, za kterou mu hrozí až doživotí. "Policie soudu večer předá návrh na vzetí muže do vazby," uvedl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

Kabelka, po které policie pátrá
Kabelka, po které policie pátrá | Foto: policie

Podrobnosti k tomu, jak mladá žena zemřela, neupřesnil. Policie uvedla, že vražedný "bodněřezný" nástroj se zatím nenašel. "Pátrá se také po černé kožené kabelce zavražděné," řekl kriminalista Antonín Hrdlička.

Totožnost mrtvé se podařilo policistům zjistit ve středu ráno. Následně byl dopaden i podezřelý. "Zatím se k činu moc nevyjadřuje, moc nespolupracuje," doplnil Hrdlička.

Tržil v souvislosti s kauzou uvedl, že v Brně se šířily nepravdivé informace o tom, že se ve městě stalo více vražd. "Po tom, kde tyto dezinformace vznikly, nyní pátráme a nevylučuji ani to, že pro jejich šiřitele věc může skončit stíháním," doplnil Tržil.

Dívka zemřela v úterý

Čtyřiadvacetiletá dívka zemřela v úterý odpoledne na půdě arboreta brněnské Mendelovy univerzity. Pitva potvrdila, že se jednalo o vraždu, uvedla mluvčí krajského ředitelství Petra Ledabylová.

Policie dostala informaci o nálezu mrtvé dívky v úterý kolem 16. hodiny, ohledala místo činu a okamžitě zahájila pátrání po pachateli. Druhý den také požádala o pomoc veřejnost.

Místo činu mělo být uzavřené až do pondělí. Přístup do botanické zahrady přitom mají pouze osoby s čipovou kartou, studenti si tudy často zkracují cestu mezi fakultami. Veřejnost se do arboreta dostane jen v pracovní době, a to pouze pokud v kanceláři zaplatí vstupné, uvedl vedoucí zahrady Tomáš Koloušek. Mohlo se však stát, že branka zůstala otevřená, připouštějí studenti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 42 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy