Policie chytila syrské uprchlíky mířící do Německa a Švédska

ČTK ČTK
26. 6. 2015 14:43
Kriminalisté na jihu Moravy zadrželi tři převaděče, kteří převáželi devět uprchlíků.
Policejní hlídka
Policejní hlídka | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Policisté na jižní Moravě zadrželi ve čtvrtek tři převáděče, kteří ve svých osobních autech převáželi devět uprchlíků ze Sýrie. Uvedla to jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Někteří běženci měli falešné pasy; švédské a dánský. Převáděče čeká trestní stíhání, běžence patrně vyhoštění. Letos policie v regionu zadržela už více než 400 nelegálních migrantů, což je ve srovnání s loňskem o 50 více.

První vůz řídil Iráčan s povolením k pobytu v Německu. Policejní hlídka jej zastavila na dálnici D2 nedaleko Lanžhotu na Břeclavsku. V autě s ním jeli dva mladíci ze Sýrie bez dokladů. Převáděči hrozí až dva roky vězení.

Stejný postih hrozí dalším dvěma mužům se švédským občanstvím, kteří pocházejí z Blízkého východu. Policie zastavila jejich vozy ke kontrole nedaleko Mikulova, na hlavním tahu Vídeň-Brno.

V jednom autě cestovali na falešné švédské pasy a na dánský pas dva muži a žena ze Sýrie. Ve druhém autě jeli bez dokladů další čtyři Syřané. Cílem cesty bylo zřejmě Německo a Švédsko.

Také na dálnici D1 na Vysočině policisté nad ránem zajistili v autobuse na mezinárodní lince Vídeň - Berlín na dálnici D1 devět cizinců ze Sýrie a Somálska bez dokladů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy