Ve věznici v Poštorné vznikne záložní zařízení pro uprchlíky

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2015 17:20
Detenční tábor se otevře v případě mimořádné uprchlické vlny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Břeclav - V areálu věznice v Břeclavi-Poštorné v podvečer začne výstavba stanového detenčního zařízení. Poslouží zatím jen jako záloha pro případ mimořádné uprchlické vlny, řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

V Poštorné zasedá řídící štáb složený ze zástupců vnitra, hasičů, kraje a města.

Do výstavby se zapojí několik desítek hasičů, hotoví by mohli být už v úterý v noci. Hasiči jsou na stavbu vycvičení, proto by neměla trvat dlouho, uvedl mluvčí Jan Dvořák.

Čeká se na stany

Nyní hasiči čekají, až jim z logistické základny v Olomouci přivezou stany. Bude jich pravděpodobně 25 s celkovou kapacitou 300 lidí. Po dokončení předají hasiči stanové městečko Správě uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

Výstavbu už předznamenaly přípravné terénní práce. Prozatímní stanové zařízení postaví profesionální hasiči s vybranými jednotkami dobrovolných hasičů z Jihomoravského kraje.

"Logistiku zásobování zajistí na základě žádosti hasičů na můj příkaz Panel nestátních neziskových organizací, který funguje v rámci Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje v případě mimořádných událostí a zásahů jednotek IZS," uvedl Hašek.

Centrální bod

Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro region) už ráno řekl, že pokud bude příliv běženců do ČR dále sílit, může být někdejší policejní areál v Břeclavi-Poštorné opět využit jako zařízení cizinecké policie pro uprchlíky.

Ministerstvo vnitra si Břeclav vybralo mimo jiné kvůli umístění při vstupu migrační vlny do Česka. V noci na úterý policie v Břeclavi zadržela ve vlacích 214 běženců. Dočasně je umístila v tělocvičnách, poté rozvezla do dalších zařízení v Česku.

Zařízení v Poštorné je samostatně stojící oplocený areál. "Objekt bude policií pečlivě střežen, aby nedocházelo k žádnému kontaktu uprchlíků s občany. Vzniklá situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji ministerstvo vnitra musí nějak řešit," uvedl ráno starosta.

Jen pro nutný pobyt

Poštorná by podle něj měla sloužit k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než budou vyslechnuti cizineckou policií a než bude ověřena jejich totožnost. Poštorná tedy nebude azylovým zařízením, jaké je například v Zastávce u Brna.

Do Poštorné již v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Pak jejich příliv do Česka na několik let opadl, zařízení bylo uzavřeno a předáno vězeňské službě.

Vznikla tam věznice s kapacitou přibližně 200 míst, od listopadu měla sloužit jako detašované pracoviště břeclavské věznice.

 

Právě se děje

Další zprávy