Pokuta za černou jízdu se zvýší, v Brně zaplatí 1500

Eliška Čermáková
26. 8. 2013 15:12
Po třinácti letech se díky novele zákona o silniční dopravězmění výše pokuty .
Brněnské hlavní nádraží.
Brněnské hlavní nádraží. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Pokuta za jízdu brněnskou městskou dopravou nebo linkami Jihomoravského kraje bez platné jízdenky se od 1. září zvýší z 1000 na 1500 korun. Cestujícím, kteří pokutu zaplatí na místě nebo do pěti dnů, se částka automaticky sníží na 800 korun. V současné době je to o 100 korun méně.Změnu výše pokuty umožnila novela zákona o silniční dopravě. Organizátor krajské dopravy Kordis JMK se tak po třinácti letech rozhodl zvýšit přirážku za černou jízdu u všech svých dopravců kromě Českých drah. "Toto opatření je preventivní, snažíme se snížit počty černých pasažérů," uvedl vedoucí tarifního odboru Vít Prýgl. Maximální možnou výši přirážky již zavedli také v Ostravě a Olomouci.

Posledních pět let brněnský dopravní podnik ročně zaznamená kolem 110 tisíc případů jízdy na černo, z toho počet cestujících bez jízdenky se stále snižuje. "V roce 2008 jsme přistihli 50 tisíc lidí bez platného dokladu, loni pouze 22 tisíc. Celkový počet případů se však nemění," dodal Prýgl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy