Podvodné dopisy se rozšířily i do Jihomoravského kraje

ČTK ČTK
21. 3. 2014 11:30
Nejvíce podvodných dopisů vyzývajících k úhradě neexistujícího dluhu oznámili lidé na Blanensku a Vyškovsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Dopisy s podvodnými upomínkami o zaplacení 3566 korun dostali i lidé z Jihomoravského kraje, na policii se jich podle policejního mluvčího obrátilo už přes sto.

Podobné dopisy se objevily i v jiných, hlavně moravských regionech, doprovází je kontakt na telefonní číslo 900 850 555, kam mají údajní dlužníci zavolat. Nikoho se ale nedovolají, respektive poslouchají hlas z automatu a minuta je stojí 85 korun. Policie proto dala toto číslo zablokovat.

Část z těch, kteří upomínku dostali, na číslo zavolala, a přišla tak o stovky korun.

"Případ si již převzala jihomoravská kriminální policie. Stále přicházejí další a další oznámení," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Podvodníci se zaměřili na moravské vesnice

Z Brna podle něj nebylo hlášeno žádné oznámení o doručení upomínky. Nejvíc, asi sedmdesát, jich zaznamenali kriminalisté v policejním obvodu Blansko-Vyškov.

Na Břeclavsku kontaktovalo policii v této věci za poslední tři dny patnáct lidí. Na Znojemsku jich bylo asi deset a nejméně, tři případy, eviduje policie na Hodonínsku.

Podvodníci se pravděpodobně zaměřili jen na venkovské oblasti Moravy. Počítali s tím, že adresáti zavolají na zaslané telefonní číslo v upomínce, aby se ujistili, že skutečně nemají žádné dluhy.

Lidé, kteří tak učinili, byli spojeni s telefonním automatem, který prodlužoval hovor. Byli jím nuceni zadávat nová čísla na svých telefonech. S operátorem ale spojeni nebyli. Po ukončení hovoru jim přišla SMS s tím, že je stál až několik set korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy