Po Brně na kole. Město chce stojany k půjčování kol

15. 8. 2013 9:06
Veřejné stojany na sdílení kol fungují již v mnoha evropských městech.
Systém Velib, který umožňuje půjčení kola z automatického stojanu za mírný poplatek, funguje v Paříži od roku 2007.
Systém Velib, který umožňuje půjčení kola z automatického stojanu za mírný poplatek, funguje v Paříži od roku 2007. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Brněnský magistrát se chystá zavést veřejné stojany na sdílení kol. Zájemci si tak budou moci kolo ze stojanu kdykoliv vypůjčit a po jeho použití zase do nejbližšího stanoviště vrátit.

V současné době se systém Bike Sharing těší oblibě v několika evropských metropolích. Jedná se o ekologický a levný způsob, jak se pohybovat po městě.

Magistrát Brna o zavedení stojanů jedná. "Město se myšlenkou zavedení veřejných stojanů na kola vážně zabývá a výhledově by si rádo nechalo zpracovat studii proveditelnosti," uvedla Zuzana Gregorová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

V Brně zatím funguje mezikavárenská půjčovna kol. Dohoda kaváren Trojka, Podnebí, Art a Tři ocásci nabízí kolo k vypůjčení za vratnou zálohu již od loňského září.

"Záměrem bylo vytvořit mezikavárenskou síť, kde by si mohl kdokoli zdarma půjčit kolo a vrátit ho zpět v kavárně, kde si ho půjčil, nebo v kterékoli další v síti," vysvětlil majitel a produkční Kavárny Trojka Pavel Baďura.

V tuto chvíli je v používání devět kol, která jsou průběžně opravována.

Podle Martina Špačka z iniciativy Brnonakole.cz, která se zabývá městskou cyklodopravou, by mohlo jít o první vlaštovku k zavedení veřejného sdílení kol. To se stalo vyhledávaným způsobem dopravy například v Paříži, Lyonu, Barceloně nebo Londýně. 

"Pracovníci Odboru dopravy se zatím seznamují s různými systémy sdílení kol, které fungují v Evropě, a řešení budou konzultovat s předními českými odborníky na tuto problematiku," dodala Gregorová.

Pro Baďuru znamená každodenní městská cyklistika naprosto běžnou a plnohodnotnou součást městského prostoru.

Podle jeho slov zaznamenala mezikavárenská síť mezi Brňany velký úspěch a zavedením stojanů by město rozšířilo svou nabídku veřejné dopravy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy