Po Brně na kole. Město chce stojany k půjčování kol

15. 8. 2013 9:06
Veřejné stojany na sdílení kol fungují již v mnoha evropských městech.
Systém Velib, který umožňuje půjčení kola z automatického stojanu za mírný poplatek, funguje v Paříži od roku 2007.
Systém Velib, který umožňuje půjčení kola z automatického stojanu za mírný poplatek, funguje v Paříži od roku 2007. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Brněnský magistrát se chystá zavést veřejné stojany na sdílení kol. Zájemci si tak budou moci kolo ze stojanu kdykoliv vypůjčit a po jeho použití zase do nejbližšího stanoviště vrátit.

V současné době se systém Bike Sharing těší oblibě v několika evropských metropolích. Jedná se o ekologický a levný způsob, jak se pohybovat po městě.

Magistrát Brna o zavedení stojanů jedná. "Město se myšlenkou zavedení veřejných stojanů na kola vážně zabývá a výhledově by si rádo nechalo zpracovat studii proveditelnosti," uvedla Zuzana Gregorová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

V Brně zatím funguje mezikavárenská půjčovna kol. Dohoda kaváren Trojka, Podnebí, Art a Tři ocásci nabízí kolo k vypůjčení za vratnou zálohu již od loňského září.

"Záměrem bylo vytvořit mezikavárenskou síť, kde by si mohl kdokoli zdarma půjčit kolo a vrátit ho zpět v kavárně, kde si ho půjčil, nebo v kterékoli další v síti," vysvětlil majitel a produkční Kavárny Trojka Pavel Baďura.

V tuto chvíli je v používání devět kol, která jsou průběžně opravována.

Podle Martina Špačka z iniciativy Brnonakole.cz, která se zabývá městskou cyklodopravou, by mohlo jít o první vlaštovku k zavedení veřejného sdílení kol. To se stalo vyhledávaným způsobem dopravy například v Paříži, Lyonu, Barceloně nebo Londýně. 

"Pracovníci Odboru dopravy se zatím seznamují s různými systémy sdílení kol, které fungují v Evropě, a řešení budou konzultovat s předními českými odborníky na tuto problematiku," dodala Gregorová.

Pro Baďuru znamená každodenní městská cyklistika naprosto běžnou a plnohodnotnou součást městského prostoru.

Podle jeho slov zaznamenala mezikavárenská síť mezi Brňany velký úspěch a zavedením stojanů by město rozšířilo svou nabídku veřejné dopravy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy