Piráti jednali v Brně s ANO, pětikoalice by jim nevadila. Klíčová je otázka parkování

ČTK ČTK
8. 10. 2018 11:10
Piráti se v Brně sešli s vítězným hnutím ANO, které chce na magistrátu sestavit širší koalici. Většinu mezi 55 zastupiteli má přitom s ODS, se kterou ANO jednalo jako s první.
Lídr brněnských pirátů Tomáš Koláčný.
Lídr brněnských pirátů Tomáš Koláčný. | Foto: Jan Symon

Brno - O víkendu už ANO oslovilo ke spolupráci i KDU-ČSL s ČSSD a v pondělí také piráty. Pirátům by případná pětikoalice nevadila, bude se ale dál jednat o shodách v programu. Zatím tak není jasné, zda zůstane jen ANO s ODS, nebo bude širší koalice s některým ze tří možných partnerů nebo se všemi. V zastupitelstvu je ještě SPD, s ním ale ANO odmítá jednat.

Volby v Brně vyhrálo ANO, má 18 mandátů z 55. ODS jich má 14, KDU-ČSL osm, piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Primátor Brna a lídr ANO Petr Vokřál řekl, že ANO chce nabídnout stranám možnost odpracovat potřebné věci pro město. Navíc čím více stran bude v koalici, tím méně jich bude podle Vokřála v opozici, aby brzdily práci vedení města. Pokud by vznikla pětikoalice, v opozici by byla jen SPD. Podle Vokřála ale zatím není jasné, kdo se k ANO a ODS přidá, bude se o tom dál jednat.

Lídr pirátů a dosavadní radní Brna Tomáš Koláčný řekl, že ANO pirátům nejprve nabídlo možnost spolupráce, avšak bez účasti v radě. "To jsme odmítli. Proto jsme se bavili o tom, zda by pro nás bylo zajímavé jít do nějaké širší koalice. To jsme nevyloučili, ale bude záležet na programové shodě," řekl Koláčný.

Podle něj tedy nebylo nic přislíbeno ani odmítnuto a ANO bude v pondělí jednat s dalšími partnery o případné spolupráci i s piráty. Podle Koláčného bude zásadní hledat shodu v rezidentním parkování. "ANO zastává jinou pozici než všechny ostatní strany, které stejně jako my říkají, že je potřeba to upravit," řekl Koláčný. Kromě toho chtějí piráti prosadit otevřená výběrová řízení na veřejné zakázky do šesti milionů a pokračování v participativním rozpočtu.

Volby v Brně vyhrálo ANO, má 18 mandátů z 55. ODS jich má 14, KDU-ČSL osm, piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy