Pamatuji si věci, které se nestaly, řekl manžel Monyové

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 2. 2012 11:40
Podle obžaloby svou ženu ubodal loni v srpnu při hádce, pak se pokusil o sebevraždu
Boris Ingr u soudu
Boris Ingr u soudu | Foto: ČTK

Brno - Jeden z nejsledovanějších kriminálních případů poslední doby začal ve středu rozplétat brněnský krajský soud. Pětačtyřicetiletý Boris Ingr je obžalovaný z vraždy své manželky, spisovatelky Simony Monyové, hrozí mu až 18 let vězení.

Ingr soud požádal, aby se proces konal s vyloučením veřejnosti. Soudkyně Dana Kancírová odmítla. Médiím ale nepovolila v soudní síni pořizovat audio a videozáběry. Verdikt v kauze by mohl padnout již 22. března.

Při zahájení procesu vznesli pozůstalí po Monyové nárok na odškodné. Po Ingrovi žádají její tři synové, rodiče i bratr celkem 1,5 milionu korun.

Obžalovaný se u soudu nejprve bránil tím, že se o smrti manželky dozvěděl až v nemocnici, kde po potyčce s Monyovou skončil. "Zpočátku jsem tomu nemohl věřit, vůbec jsem netušil, co se odehrálo. S její smrtí jsem se těžko smiřoval," uvedl na začátku Ingr.

V průběhu ale pod tíhou důkazů otočil. "Je to strašné, ale zřejmě jsem to udělal," posteskl si u soudu. 

Z tragického večera si podle vlastních slov moc nepamatuje. "Vůbec si nepamatuju, jak jsem se dostal k domu. Nevím, jak jsem se dostal dovnitř. Vím, že jsem šel do synova pokoje. Mám takový záblesk, že ležím na střeše auta. Také si pamatuji, že jsem byl v modré místnosti s nějakou paní, to se ale nejspíš vůbec nestalo," popsal Ingr.

Hádky manžel přiznal

Simona Monyová, která patřila mezi nejprodávanější české autory současnosti, byla zavražděna loni v noci na 4. srpna. Manžel ji údajně dlouhodobě týral a nakonec ji po osmi letech manželství podle obžaloby v hádce pobodal.

Podle žalobkyně Ingr nejdříve uhodil manželku do hlavy, poté jí zasadil množství ran kuchyňským nožem hlavně do oblasti trupu a krku. Bezprostřední příčinou smrti bylo bodnutí do horní duté žíly a plic.

Ingr u soudu přiznal, že v posledních letech soužití se s manželkou často hádali. "Bylo to takové italské manželství, někdy se stalo, že mě napadla. Ty potyčky byly oboustranné, já jsem jí někdy dal facku nebo na ni plivl," popsal obžalovaný.

Podle něj začala mít spisovatelka pocit, že s ní je jen pro peníze. On jí přitom dělal manažera a vydával její knihy. Vše vyvrcholilo podle Ingra tím, že jej manželka přiměla jít na detektor lži.

Po detektoru lži přišel rozvod

"Mělo jít o obdobu zařízení, které se používá v kriminalistickém ústavu. Vyšlo mi (z vyšetření), že ji nemám rád a že jsem s ní jen pro peníze," uvedl obžalovaný. Manželce pak prý nebyl schopen vysvětlit, že to není pravda. Monyová přitom výsledky testu považovala za zcela zásadní.

Vztah se podle Ingra zhoršoval a Monyová později zažádala o rozvod. Výsledky testu v rozhodnutí hrály zásadní roli. Již před vyšetřením na detektoru lži byl prý bouřlivý, plný hádek a také občasných fyzických konfliktů, které Ingr označil tím, že "doma byla Itálie". Po sporech prý musel přespávat po hotelích a občas i v lese v autě.

Kritického večera údajně přišel Ingr do domu Monyové s tím, že jde za jejich společným synem. Spisovatelka s tím souhlasila. Když prý ale se snachou odcházela k sousedům, zjistila, že se v její ložnici rozsvítilo světlo.

Měla patrně obavy, že manžel hledá peníze, a do domu se vrátila. Vznikla hádka, při které spisovatelka nejprve utržila ránu do hlavy a následně pak četné bodné rány kuchyňským nožem. Kvůli mnoha velmi těžkým zraněním na místě zemřela.

Dvakrát skočil z okna

Sám Ingr utržil zranění a dvakrát se pokusil o sebevraždu skokem z okna spisovatelčina domku v Brně-Obřanech.

Spisovatelka se v nedávné době svěřila několika blízkým, že je obětí domácího násilí. Podle nich zhubla na téměř 40 kilogramů. S údajně násilnickým partnerem se chtěla rozejít.

Finančně se s ním vypořádala, uhradila za něj prý statisícové dluhy. Také zrušila jejich společné vydavatelství, které publikovalo její knihy, a založila si své vlastní. Autorská práva tedy přejdou na její syny.

 

Právě se děje

Další zprávy