Omyl v bance: Přinesl mince, odnesl si 83 tisíc korun

Aktualizováno 18. 11. 2013 14:00
Muž se stal bankovním lupičem proti své vůli. Obnos mu totiž vydali bez nátlaku.
Muž přišel k bankovní přepážce s igelitkou plnou desetikorunových mincí.
Muž přišel k bankovní přepážce s igelitkou plnou desetikorunových mincí. | Foto: Policie ČR

Brno - Svým způsobem se stal bankovním lupičem proti své vůli. Muž přinesl k bankovní přepážce drobné mince a odešel s 83 tisíci korun, které mu úřednice vydala. Omylem mu však vyplatila o 65 tisíc korun více.

Kriminalisté z obvodního oddělení v Brně-Židenicích řeší od konce července velmi neobvyklý případ. Muž přišel do pobočky bankovního ústavu na Pálavském náměstí proměnit drobné mince na bankovky a jistě netušil, s jakým úlovkem odejde.

"Vše probíhalo standardně až do okamžiku, kdy se nevěřícně díval na svazek bankovek, který byl nad očekávání silný. Dosud neznámý muž jej od pracovnice na přepážce přebral a bez dalšího přepočítání kvapně opustil banku," líčí začátek příběhu brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

"Třiačtyřicetiletá pokladní si až příliš pozdě uvědomila, že v přístroji, který počítá mince, navolila vyšší nominální hodnotu," vysvětluje.

Muž si tak za 1725 desetikorunových mincí odnesl více než osmdesát tři tisíc korun. Dle výpočtů je zřejmé, že pracovnice zadala do přístroje místo částky 10 Kč pětkrát vyšší, tedy 50 Kč.

Kriminalisté po muži v okolí banky intenzivně pátrali. Ovšem nikdo ho na fotkách nepoznával. Nyní ovšem mají k dispozici videozáznam, na kterém by "pasivního bankovního lupiče" někdo poznat mohl.

Podle policie mu hrozí trestní stíhání za zatajení věci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy