Omluva komunistovi je popření Listopadu, míní umělci

ČTK ČTK
3. 12. 2010 14:14
Podpořili tak trojici architektů, kteří v roce 1989 kritizovali učitele za členství v KSČ

Brno - Umělci a někdejší studentští vůdcové z roku 1989 společným prohlášením podpořili trojici architektů, která se podle soudu musí omluvit svému bývalému učiteli a někdejšímu činovníkovi KSČ Janu Snášelovi.

Ještě jako studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně jej krátce po pádu komunistického režimu označili za demagoga a kariéristu. Povinnost omluvit se uložil architektům po mnohaletém procesu Městský soud v Brně. Signatáři vyzvali Snášela, aby žaloval i je.

"Čin Zdeňka Hirnšála, Martina Laštovičky a Jiřího Slezáka považujeme za legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty," stojí ve společném prohlášení.

Pod dokument se podepsali například spoluzakladatelé Občanského fóra a divadelníci Břetislav Rychlík a Petr Oslzlý a bývalí předáci studentských stávkových výborů v Brně Jiří Voráč a Roman Švanda.

Rozsudek je překvapil, považují jej za absurdní. "Je to nebezpečný signál, precedens, že bychom se snad měli tomu režimu omluvit za to, že byl sesazen a že jsme způsobili jeho změnu. To je samozřejmě symbolické," uvedl Oslzlý.

Žalujte i nás, vyzvali bývalého komunistu umělci

Autoři prohlášení vyzvali Snášela, aby podal žalobu také na ně a další případné signatáře prohlášení. V listopadu 1989 prý zastávali stejné postoje jako trojice odsouzených.

"I dnes se připojujeme k tomuto jejich odsudku vaší osoby jako funkcionáře zločinné a zavrženíhodné organizace," stojí v prohlášení.

Podle městského soudu byly výroky nynějších architektů Slezáka, Laštovičky a Hirnšála dehonestující a zasáhly do Snášelova práva na ochranu osobnosti. V listině nazvané Vyjádření nedůvěry studentů z ledna 1990 označili Snášela za osobu, která "zneužívala politického postavení a která vystupovala demagogicky, arogantně a kariéristicky". Snášel tuto kritiku považuje za zcela nepřiměřenou.

Spor o omluvu poputuje ke krajskému soudu

Trojice architektů už v minulosti opakovaně uvedla, že se Snášelovi v žádném případě nehodlá omluvit. Považovala by to za znevážení výsledků společenských změn po roce 1989.

"Rozhodnutí městského soudu je naprosto překvapivé a také znepokojující. S verdiktem nesouhlasíme. Kauza rozhodně nekončí. Ve věci podáme odvolání k brněnskému krajskému soudu," řekl tento týden právní zástupce bývalých studentů Jaroslav Brož.

Hirnšála dnes zveřejněné prohlášení potěšilo. "Věřím, že to bude mít vliv, i když soudy by samozřejmě měly být nezávislé. Minimálně to může mít vliv na názor veřejnosti," uvedl Hirnšál.

Už v minulosti se za trojici architektů postavila řada významných osobností včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Podpořila je také jejich alma mater, tedy Vysoké učení technické. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku již v roce 2005 uznal, že bylo porušeno právo studentů na soudní rozhodnutí v přiměřené lhůtě. Každému z nich za to přiřknul finanční náhradu.

 

Právě se děje

Další zprávy