Odboráři mají vliv, ale ne odpovědnost, tvrdí sociolog

Vladimír Barák
23. 6. 2011 6:19
Rozhovor se sociologem Alešem Sekotem, profesorem brněnské univerzity o reformách a stávce
Platba za plombu není reforma. Odboráři stávkují proti reformám, které neprobíhají, říká Aleš Sekot.
Platba za plombu není reforma. Odboráři stávkují proti reformám, které neprobíhají, říká Aleš Sekot. | Foto: Vladimír Barák

Brno - V České republice dochází k zajímavému paradoxu. Lidé chtějí změny, ale ne reformy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to tvrdí sociolog Aleš Sekot, profesor Masarykovy univerzity v Brně.

Domluvený rozhovor probíhal právě v den celorepublikové dopravní stávky. Ta mimo pracujících občanů omezila i studenty, kteří se v mnoha případech nemohli dostavit ke splnění zkoušek a jiných školních povinností. Možná i proto se Aleš Sekot k odborům nevyjadřoval příliš lichotivě.

Chvály se ale nedočkala ani současná vládní trojkoalice. Té doporučil, aby konečně začala vládnout. "I když to se slabým premiérem nepůjde snadno," rýpnul si do Petra Nečase.

Lidé chtějí změny, ne reformy. To ale nejde

Aktuálně.cz: V Česku neustále skloňujeme slovo reforma. Co si pod ním představit?

Formálně jde o nějakou zásadní změnu, zvrat. U nás dochází k paradoxu, kdy lidé chtějí změny, ale ne reformy. Jenže bez reforem změny nedosáhneme.

A.cz: Proč se tedy lidé automaticky reforem bojí?

Zásadní události, jako jsou demonstrace a stávky, u lidí vždy vzbudí obrovský zájem. V důsledku pak získává společnost odpor k jakékoli reformě.

Odboráři stávkují proti reformám, které neprobíhají

A.cz: Dají se vůbec kroky činěné vládou Petra Nečase označit za reformy?

To rozhodně ne. Vláda jen přesouvá obsah z jednoho koše do druhého. Premiér Nečas neukazuje nic promyšleného, nepředstavuje žádnou vizi do budoucna. Situace je tedy taková, že odboráři pořádají stávky proti reformám, které přitom neprobíhají.

A.cz: Vždyť o reformních krocích nás vláda informuje takřka denně.

Ale o čem se bavíme? O platbě za obyčejnou zubní plombu. To jsou administrativní kroky, žádné reformy.

Podívejte se, jak odboráři pochodovali Prahou

A.cz: Pokud se podíváte na plakáty demonstrantů, tak právě proti těmto krokům demonstrují.

Pokud ti demonstrující lidé uvidí, že za své peníze dostanou více, třeba v nemocnici chutnější jídlo, tak pak nespokojeni nebudou. Vláda si ale sama škodí, když místo komplexní vize prezentuje prostému člověku provokativní a dílčí změny. 

Být odborářem znamená mít vliv, ale ne odpovědnost

A.cz: Říkáte, že reformy neprobíhají. O co tedy odborovým předákům jde?

Přece o moc. Podívejme se na moudrého pana Štěcha, který z odborářské centrály zamířil do Senátu, dokonce coby jeho předseda. A ti méně moudří odboráři si pak říkají: no podívejme, kam to dotáhl, inspirujme se.

A.cz: Představitelé odborů ale popírají, že by měli politické ambice.

Odboráři na to jdou šikovně. Nemusí prokazovat svoji sílu přes složité mechanismy politických stran. Oni prostě vyhlásí stávku. Být odborářem znamená mít vliv, ale ne odpovědnost. To je ta největší podlost.

Stávkující nevědí, proč stávkovali

A.cz: Ale jsou tisíce lidí, kteří aktivity odborů podporují. Jinak by se nestávkovalo, nedemonstrovalo.

Když stávkovali ostravští řidiči MHD za účelem vyšších platů, mělo to logiku. Tady ale stávkující nevědí, proč stávkovali.

A.cz: S kritikou nešetříte. Co byste doporučil vládě a odborům, pokud by se zeptali na Váš názor?

Vládě, aby začala vládnout. I když to se slabým premiérem Nečasem nepůjde snadno. A odborům? Aby se místo vyvolávání sociálních problémů ve společnosti pustily do jejich řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy