O seniory pečují dva roky bez povolení. Úřady to řeší až teď

Radek Nohl Radek Nohl
31. 1. 2015 13:51
Jihomoravský kraj i radnice v Boskovicích provedly několik kontrol, přesto může Domov Slunečnice dál fungovat bez oficiálních razítek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lhota Rapotina - Majitelé domova pro seniory v jihomoravské obci Lhota Rapotina se dostali do střetu se zákonem. Dva roky se tu v Domově Slunečnice starají o seniory bez řádných povolení.

Že je k provozu nemají, ovšem úřady zjistily teprve nedávno. A po provedených kontrolách zahájily s provozovateli správní řízení, které může vést až k půlmilionové pokutě.

Prověřit Domov Slunečnice přišli jak úředníci z Jihomoravského kraje, tak jejich kolegové ze stavebního úřadu radnice v Boskovicích, pod níž Lhota Rapotina spadá. Podle mluvčího Boskovic Jaroslava Parmy úřad zjistil, že domov není zkolaudován k tomu, aby mohl poskytovat komplexní pečovatelskou službu.

"Stavební úřad provedl kontrolu této skutečnosti a na základě výsledku kontroly vede s provozovatelem správní řízení, které doposud nebylo pravomocně ukončeno," podotkl Parma.

Výsledky šetření nemá zatím ani Jihomoravský kraj. "Kontrola dosud nebyla uzavřena," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková s tím, že další detaily k případu nemůže sdělit právě kvůli probíhajícímu auditu.

Přepadové kontroly bez ohlášení potvrzuje i ředitelka domova Jana Waldhansová. V písemných odpovědích na dotazy deníku Aktuálně.cz však neuvedla, zda prověrky odhalily nějaká pochybení. A z odpovědí není jasné ani to, proč domov nemá všechna potřebná povolení.

O registraci žádáme, řekla ředitelka

O jedno ale prý již domov s kapacitou dvanácti lůžek požádal. "Vzhledem k dosti velkému zájmu o umístění klientů ve Slunečnici probíhá řízení o registraci ubytovacího zařízení na odlehčovací pobytové zařízení," uvedla Waldhansová.

Pokud povolení získají, mohli by se dočasně starat o klienty se sníženou soběstačností z důvodu věku nebo zdravotního postižení. Umístit člena rodiny do Slunečnice by tak mohli příbuzní v době, kdy o něj nemohou pečovat doma.

Ve Slunečnici se o klienty stará pět pečovatelek a dvě zdravotní sestry, z nichž jedna má akreditaci pro práci bez dozoru lékaře. Praktický lékař dochází do domova na pravidelné kontroly. Waldhansová zároveň dodala, že nestojí o publicitu. Prý proto, že klienty jsou především lidé v těžké životní situaci.

Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotina

Stáří, ilustrační foto
  • Domov Slunečnice se podle svého webu zaměřujeme zejména na podporu potřeb seniorů, kteří mají sníženou soběstačnost v důsledku pokročilého věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.
  • Podle ředitelky Jany Waldhansové se o klienty starají dvě zdravotní sestry, jedna s akreditací práce bez dozoru lékaře, praktický lékař, který sem dochází na pravidelné kontroly klientů a 5 pečovatelek způsobilých vykonávat pečovatelské práce.
  • Zařízení Slunečnice slouží pro maximálně dvanáct klientů.

"Zařízení Slunečnice je pobytové zařízení, které slouží pro osoby, které nemají dočasně kde bydlet, nemá se o ně kdo postarat v tíživé situaci. Většina z nich čeká na umístění v domovech pro seniory, kde mají podané žádosti i více let. Jsou zde osoby, které sem posílá Armáda spásy a Charita," vyjmenovala ředitelka.

Ovšem v jihomoravské pobočce Armády spásy o spolupráci nic nevědí. "Do Domova Slunečnice v obci Lhota Rapotina jsme žádného člověka neposlali," řekl šéf Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně Pavel Kosorin.

Starosta: Je to zvláštní

Domov Slunečnice navíc budí podezření i v obci, kde sídlí. Potvrzuje to starosta Michal Sedlák. "Evidentně se tam odehrává něco, co se tam odehrávat nemá. Uvidíme, jak dlouho bude správní řízení probíhat," říká Sedlák. A věří, že úředníci nebudou řízení příliš protahovat. "Snad to nebude trvat rok," dodává.

Sám starosta nic podnikat nehodlá. Slunečnice je soukromý objekt a obec nemá jakékoliv pravomoci zasáhnout. "Řešili jsme s nimi drobné problémy, když něco pálili na zahradě nebo když tu pobíhali jejich psi," řekl pro Aktuálně.cz Sedlák.

To už si prý s majitelkou Janou Waldhansovou vyříkali, jinak spíše naráží na němou barikádu. "Oni s námi příliš nekomunikují," podotkl starosta Lhoty Rapotiny.

Ve vile se vyráběla elektronika

Domov Slunečnice vznikl v roce 2013. Sídlí ve vile, která byla dříve obydlená a kde později měla výrobnu firma s elektronikou.

Slunečnici řešila loni v létě i policie z Blanska. Šlo ale jen o banální případy. "Jednalo se o pokousání psem návštěvy jednoho z klientů, pohřešování klienta – později policií nalezen – a přestupek, kdy se jeden z klientů opil a slovně napadal personál," vyjmenoval mluvčí policie Petr Nečesánek případy z policejní databáze.

Právě kvůli psům ale udělali majitelé domova v poslední době opatření, aby se již nemohli volně pohybovat. Zcela zavřeli bránu objektu. I proto je nyní obtížné dostat se dovnitř a poptat se na poměry uvnitř domova třeba přímo klientů.

Okrádali seniory

Domov Slunečnice není jediným zařízením pečujícím o seniory, které má potíže se zákonem. Mediálně mnohem známější je kauza Domova Petruška v pražských Šestajovicích, z něhož se kvůli chybějícím povolením nakonec stala ubytovna.

Šestajovický případ je navíc mnohem závažnější kvůli svému kriminálnímu rozměru. Bývalí provozovatelé Petrušky stanuli minulý týden poprvé před soudem. Podle obžaloby si měli vybírat záměrně movitější klienty a pak je o celoživotní úspory okrádat. Přišli si tak na téměř 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy