O seniory pečují dva roky bez povolení. Úřady to řeší až teď

Radek Nohl Radek Nohl
31. 1. 2015 13:51
Jihomoravský kraj i radnice v Boskovicích provedly několik kontrol, přesto může Domov Slunečnice dál fungovat bez oficiálních razítek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lhota Rapotina - Majitelé domova pro seniory v jihomoravské obci Lhota Rapotina se dostali do střetu se zákonem. Dva roky se tu v Domově Slunečnice starají o seniory bez řádných povolení.

Že je k provozu nemají, ovšem úřady zjistily teprve nedávno. A po provedených kontrolách zahájily s provozovateli správní řízení, které může vést až k půlmilionové pokutě.

Prověřit Domov Slunečnice přišli jak úředníci z Jihomoravského kraje, tak jejich kolegové ze stavebního úřadu radnice v Boskovicích, pod níž Lhota Rapotina spadá. Podle mluvčího Boskovic Jaroslava Parmy úřad zjistil, že domov není zkolaudován k tomu, aby mohl poskytovat komplexní pečovatelskou službu.

"Stavební úřad provedl kontrolu této skutečnosti a na základě výsledku kontroly vede s provozovatelem správní řízení, které doposud nebylo pravomocně ukončeno," podotkl Parma.

Výsledky šetření nemá zatím ani Jihomoravský kraj. "Kontrola dosud nebyla uzavřena," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková s tím, že další detaily k případu nemůže sdělit právě kvůli probíhajícímu auditu.

Přepadové kontroly bez ohlášení potvrzuje i ředitelka domova Jana Waldhansová. V písemných odpovědích na dotazy deníku Aktuálně.cz však neuvedla, zda prověrky odhalily nějaká pochybení. A z odpovědí není jasné ani to, proč domov nemá všechna potřebná povolení.

O registraci žádáme, řekla ředitelka

O jedno ale prý již domov s kapacitou dvanácti lůžek požádal. "Vzhledem k dosti velkému zájmu o umístění klientů ve Slunečnici probíhá řízení o registraci ubytovacího zařízení na odlehčovací pobytové zařízení," uvedla Waldhansová.

Pokud povolení získají, mohli by se dočasně starat o klienty se sníženou soběstačností z důvodu věku nebo zdravotního postižení. Umístit člena rodiny do Slunečnice by tak mohli příbuzní v době, kdy o něj nemohou pečovat doma.

Ve Slunečnici se o klienty stará pět pečovatelek a dvě zdravotní sestry, z nichž jedna má akreditaci pro práci bez dozoru lékaře. Praktický lékař dochází do domova na pravidelné kontroly. Waldhansová zároveň dodala, že nestojí o publicitu. Prý proto, že klienty jsou především lidé v těžké životní situaci.

Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotina

Stáří, ilustrační foto
  • Domov Slunečnice se podle svého webu zaměřujeme zejména na podporu potřeb seniorů, kteří mají sníženou soběstačnost v důsledku pokročilého věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.
  • Podle ředitelky Jany Waldhansové se o klienty starají dvě zdravotní sestry, jedna s akreditací práce bez dozoru lékaře, praktický lékař, který sem dochází na pravidelné kontroly klientů a 5 pečovatelek způsobilých vykonávat pečovatelské práce.
  • Zařízení Slunečnice slouží pro maximálně dvanáct klientů.

"Zařízení Slunečnice je pobytové zařízení, které slouží pro osoby, které nemají dočasně kde bydlet, nemá se o ně kdo postarat v tíživé situaci. Většina z nich čeká na umístění v domovech pro seniory, kde mají podané žádosti i více let. Jsou zde osoby, které sem posílá Armáda spásy a Charita," vyjmenovala ředitelka.

Ovšem v jihomoravské pobočce Armády spásy o spolupráci nic nevědí. "Do Domova Slunečnice v obci Lhota Rapotina jsme žádného člověka neposlali," řekl šéf Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně Pavel Kosorin.

Starosta: Je to zvláštní

Domov Slunečnice navíc budí podezření i v obci, kde sídlí. Potvrzuje to starosta Michal Sedlák. "Evidentně se tam odehrává něco, co se tam odehrávat nemá. Uvidíme, jak dlouho bude správní řízení probíhat," říká Sedlák. A věří, že úředníci nebudou řízení příliš protahovat. "Snad to nebude trvat rok," dodává.

Sám starosta nic podnikat nehodlá. Slunečnice je soukromý objekt a obec nemá jakékoliv pravomoci zasáhnout. "Řešili jsme s nimi drobné problémy, když něco pálili na zahradě nebo když tu pobíhali jejich psi," řekl pro Aktuálně.cz Sedlák.

To už si prý s majitelkou Janou Waldhansovou vyříkali, jinak spíše naráží na němou barikádu. "Oni s námi příliš nekomunikují," podotkl starosta Lhoty Rapotiny.

Ve vile se vyráběla elektronika

Domov Slunečnice vznikl v roce 2013. Sídlí ve vile, která byla dříve obydlená a kde později měla výrobnu firma s elektronikou.

Slunečnici řešila loni v létě i policie z Blanska. Šlo ale jen o banální případy. "Jednalo se o pokousání psem návštěvy jednoho z klientů, pohřešování klienta – později policií nalezen – a přestupek, kdy se jeden z klientů opil a slovně napadal personál," vyjmenoval mluvčí policie Petr Nečesánek případy z policejní databáze.

Právě kvůli psům ale udělali majitelé domova v poslední době opatření, aby se již nemohli volně pohybovat. Zcela zavřeli bránu objektu. I proto je nyní obtížné dostat se dovnitř a poptat se na poměry uvnitř domova třeba přímo klientů.

Okrádali seniory

Domov Slunečnice není jediným zařízením pečujícím o seniory, které má potíže se zákonem. Mediálně mnohem známější je kauza Domova Petruška v pražských Šestajovicích, z něhož se kvůli chybějícím povolením nakonec stala ubytovna.

Šestajovický případ je navíc mnohem závažnější kvůli svému kriminálnímu rozměru. Bývalí provozovatelé Petrušky stanuli minulý týden poprvé před soudem. Podle obžaloby si měli vybírat záměrně movitější klienty a pak je o celoživotní úspory okrádat. Přišli si tak na téměř 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy