Nová terapeutická zahrada nabízí aktivity i odpočinek

Eliška Čermáková
12. 9. 2013 17:11
Pacientům brněnské psychiatrické kliniky pomáhá v léčbě
U brněnské psychiatrické kliniky zřídili terapeutickou zahradu, pomůže pacientům v jejich léčbě.
U brněnské psychiatrické kliniky zřídili terapeutickou zahradu, pomůže pacientům v jejich léčbě. | Foto: Eliška Čermáková

Brno - Pacienti brněnské psychiatrické kliniky mohou od prázdnin používat novou terapeutickou zahradu, která byla zřízena podle jejich potřeb a požadavků. Kromě léčebných účinků jim nabízí nové možnosti, jak trávit čas.

Přebudováním nemocničního parku na terapeutickou zahradu tak vznikl jedinečný projekt, první svého druhu v České republice.

"Park v areálu Fakultní nemocnice existuje už padesát let v nezměněné formě. Rozhodli jsme se pro pacienty vytvořit příjemnější místo, které by sloužilo jak k aktivitám, tak k odpočinku," vysvětlila vedoucí ergoterapeutka psychiatrické kliniky Markéta Jindřichovská.

Dříve byl park využíván především k léčbě prací, při níž pacienti chodili do parku hrabat listí a odklízet sníh. V současné době se terapie orientuje na využití přírody, přírodních materiálů a rostlin.

K pacientům přistupuje individuálně, s ohledem na jejich přání a potřeby. Nová zahrada se skládá ze tří částí. V klidové zóně, kam mají přístup i pacienti z jiných pavilonů a jejich doprovod, se nachází jezírko s lekníny.

"Pro potřeby pacientů na invalidním vozíku zde byl vytvořen vyvýšený záhon, kde si mohou, stejně jako ostatní na klasických záhonech, vypěstovat bylinky nebo si jen vyzkoušet práci s půdou," řekla Jindřichovská.

Pro pacienty, kteří se nemohou samostatně pohybovat ve volné přírodě, vznikla chráněná zahrada. Ta je před zraky veřejnosti skrytá. Poskytuje dostatečné soukromí na čerstvém vzduchu, umožňuje aktivity jako kuželky nebo šachy i relaxaci.

Zájemcům se otevírá možnost aktivního zahradničení, pěstování zeleniny a bylinek. "Co si pacienti vypěstují, to si mohou zpracovat v rámci nácviku sebeobsluhy a následně sníst," uvedla Jindřichovská s tím, že si pacienti tuto možnost pochvalují.

Nezapomnělo se ani na nejmenší pacienty. Interaktivní zahrada plná her a barev se nachází hned vedle chráněné části. Čas strávený aktivitami v zahradě má vliv na emoční prožívání pacientů, jejich náladu a zaměření pozornosti.

"Pacient má šanci vidět přirozený biorytmus přírody. Vidí, že se během růstu rostliny může něco zlomit, něco uhynout. Přesně jak to funguje v běžném životě," uvedla Jindřichovská. Jevy odehrávající se v přírodě si tak pacienti mohou dávat do souvislosti s vlastním životem.

Přírodní materiály se dají navíc použít i k výtvarným aktivitám, klinika pořádá každoročně několik happeningů na toto téma.

Ve světě je zahradní terapie uznávanou formou léčby pacientů s psychotickými onemocněními. U nás se zatím jedná o rozvíjející se obor. Psychiatrická klinika v Bohunicích má celkem 109 lůžek, většina je neustále zaplněna. Pacienti zahradu využívají každý den. "Dokud bude pěkné počasí, budou pacienti na zahradu chodit. Zatím jsme se nesetkali s negativní reakcí" dodala Jindřichovská.

Unikátní počin nejen v oblasti medicíny, ale v sociálně-zdravotním sektoru vznikl v rámci projektu Zahradní terapie, který finančně podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj.

Podle informací tiskové mluvčí Anny Mrázové zahrada stála přes milion korun.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 17 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 42 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy