Němci uvítali omluvu Brna za poválečný odsun obyvatel

ČTK ČTK
20. 5. 2015 17:14
Deklaraci smíření přijalo v úterý 34 z 55 brněnských zastupitelů. ODS, ČSSD se hlasování nezúčastnily, KSČM hlasovala proti.
Petr Vokřál
Petr Vokřál | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Lidé hlásící se k německým a rakouským kořenům uvítali, že vedení Brna přijalo prohlášení, v němž lituje odsunu německy mluvících obyvatel z města po druhé světové válce.

Na straně druhé tento pokus o smíření maří ti, kteří proti usnesení protestují, řekla předsedkyně Německého jazykového a kulturního spolku Brno Michaela Knápková.

Gesto smíření

"Na přijetí memoranda byl nejvyšší čas. Je to gesto smíření, ale zapomenout na to, co se tehdy dělo, jen tak nepůjde. Možná za několik desetiletí," uvedla. Spolek sdružuje zhruba sto lidí. Pořádá besedy, přednášky a výstavy o německé kultuře.

Osmdesátiletá Knápková žila jako dítě s rodiči v pohraničí. Otec byl Rakušan, a musel tedy narukovat do německé armády. Z války se prý v obavě před tím, jaká bude reakce jeho českých sousedů, nevrátil.

Rodina se rozpadla a Knápková zůstala tehdy s matkou v Československu. Němci a jejich příbuzní, kteří chtěli své smíšené rodiny udržet, byli z Československa odsunuti.

Z Brna jich šlo po válce pěšky do Pohořelic směrem k Rakousku přibližně 20.000, přičemž 1700 lidí cestou zemřelo.

K deklaraci se připojila také opoziční TOP09

Z 55 zastupitelů hlasovalo v úterý pro přijetí Deklarace smíření a společné budoucnosti všech 13 členů ANO, sedm zástupců KDU-ČSL, čtyři členové Strany zelených a šest zastupitelů uskupení Žít Brno. K této radniční koalici se přidali ještě všichni čtyři členové opoziční TOP 09.

ODS a ČSSD se hlasování nezúčastnily, čtyři zastupitelé KSČM byli proti. Deklaraci tedy podpořilo 34 zastupitelů.

"Uvědomujeme si, k jakým lidským tragédiím i kulturním a společenským ztrátám tehdy došlo," uvedl k deklaraci primátor Petr Vokřál (ANO).

Podle něj vyjadřuje naději, že na základě znalosti historických událostí a jejich důsledků už nebude možné, aby se v Brně podobné věci opakovaly.

Omluvit by se měli nejprve Němci

Brněnský zastupitel a náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) však řekl, že by se za příkoří měli omluvit nejprve Němci a teprve pak Brno. Stejný názor vyjádřil také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Brno letos u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války vyhlásilo Rok smíření s cílem připomenout historické události z let 1939 až 1945. Cílem je uctít památku všech brněnských obětí tohoto období i následného vyvedení německy mluvících obyvatel.

Proto se 30. května uskuteční Pouť smíření z Pohořelic do Brna, která má připomenout poválečný pochod Němců z Brna. Akce se zúčastní velvyslanci, rakouští a němečtí hosté a pamětníci těchto událostí. Celá pouť skončí pietním aktem u pomníku v areálu starobrněnského kláštera.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy