Nejvyšší soud zprostil viny exšéfa Městské policie Brno

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2014 14:05
Případ Jaroslava Přikryla, obviněného z neoprávněného nakládání s osobními údaji, bude znovu řešit Městský soud v Brně.
Exšéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl.
Exšéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl. | Foto: Městská policie Brno

Brno - Nejvyšší soud (NS) zrušil pravomocný verdikt nad bývalým ředitelem Městské policie v Brně Jaroslavem Přikrylem.

Obžalobu z neoprávněného nakládání s osobními údaji musí znovu řešit Městský soud v Brně, který původně Přikrylovi uložil patnáct měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky. 

Podle mluvčího NS Petra Knötiga justice dostatečně neosvětlila, "v jakém směru postupoval obviněný v rozporu se svým oprávněním". "Také nebylo prokázáno, že jednal v úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch. Další podrobnosti zatím sdělit nelze, dokud nebude rozhodnutí doručeno účastníkům řízení," uvedl Knötig.

Přikryl podle obžaloby nechal zkopírovat z informačního systému městské policie podklady ke 119 údajně nestandardně řešeným dopravním přestupkům. Předal je státnímu zastupitelství i s osobními daty lidí, kteří přestupky spáchali.

Přikryl vinu popíral

Brněnské zastupitelstvo v únoru Přikryla na návrh primátora Romana Onderky (ČSSD) odvolalo z pozice ředitele. Kvůli pravomocnému rozsudku totiž ztratil bezúhonnost, kterou vyžaduje zákon o obecní policii. Do služby se ale nyní nevrátí.

"Verdikt Nejvyššího soudu beru na vědomí, na mém rozhodnutí se ale v tomto okamžiku nic nemění. Teprve definitivní konec tohoto procesu předurčí případné další kroky," sdělil Onderka. Přikryl od počátku vinu popíral.

Přikrylova kauza souvisí s několika dalšími. Vše začalo v září 2012, kdy soud rozhodl o pokutě 30 tisíc korun pro někdejšího náměstka ředitele brněnské městské policie Milana Šimona za zahlazení dopravního přestupku jeho známé. Šimon s verdiktem nesouhlasil a uvedl, že šlo o komplot, za kterým stojí Přikryl.

Policie pak začala důkladněji prověřovat, zda brněnští strážníci nezahlazují svým blízkým a známým pokuty. Vyšetřování skončilo obžalobou Přikryla, jenž podle státního zastupitelství dal u jedenatřiceti dopravních přestupků pokyn, aby nebyly řešeny pokutou, ale pouhou domluvou.

Přikryl jakoukoliv manipulaci odmítá, šlo prý o sporné přestupky, které předal svým podřízeným, aby je důkladněji prošetřili. Proces v této kauze zatím neskončil.

Právě v souvislosti s prověřováním domnělého zahlazování přestupků předal někdejší ředitel státnímu zastupitelství data, která se později stala důvodem ke stíhání za neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Přikryl působil třiatřicet let jako policista. Byl ředitelem státní policie v Brně a Hodoníně. Hovořilo se o něm i jako o kandidátovi na policejního prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy