Nejvyšší soud potvrdil myslivci 18 let za střelbu na dělníky

ČTK ČTK
25. 7. 2014 15:09
Ladislav Šubr střílel na dělníky, kteří dostali za úkol rozebrat jeho skleník. Jeden z mužů zemřel, druhý je ochrnutý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Za střelbu na dva dělníky rozebírající foliový skleník v Tetíně na Jičínsku si myslivec Ladislav Šubr odpyká 18 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS). Jeden muž střelbu nepřežil, druhý po zásahu do páteře zůstal ochrnutý.

Šubr od počátku tvrdil, že pouze hájil svůj majetek a nikoho zabít nechtěl. Podobné námitky zopakoval i v dovolání k NS. Popřel, že by předem plánoval vraždu. Střelbu označil za zkrat ve stresové situaci. Uvedl také, že střelba "byla vedena pouze ve směru těchto osob, nebyla mířená". Dělníky prý chtěl odehnat.

Podle NS musel být zkušený myslivec s dobrou muškou srozuměn se všemi možnými následky výstřelů z brokovnice. Jednal v přímém úmyslu.

"Posuzovaný čin byl jako celek zcela neadekvátní a agresivní reakcí obviněného na to, že poškození odstraňovali na pokyn majitele pozemku fóliovníky patřící obviněnému," stojí v usnesení. Nyní má Šubr už jen spíše teoretickou možnost podat ústavní stížnost.

Šubr přišel v exekuci kvůli dluhu na zdravotním pojištění o zděděné pozemky v Lázních Bělohrad a v Tetíně, kde pro svou obživu pěstoval zeleninu. Pozemek v Tetíně následně získal v dražbě nový majitel, který Šubra opakovaně vyzýval, aby si z místa odvezl své věci. Když to myslivec neudělal, poslal majitel předloni v září k Tetínu dva dělníky, aby rozebrali konstrukci Šubrova fóliovníku. Šubr si však dojel pro brokovnici a začal na ně střílet.

Střelec činu nelitoval

Jedenapadesátiletý dělník zemřel na místě poté, co mu broky prostřelily obě plíce a průdušnici. Jeho o tři roky staršímu kolegovi střela přerušila míchu. Operace mu sice zachránila život, zůstal však ochrnutý na dolní polovinu těla.

Dalšími výstřely Šubr mužům zničil elektrocentrálu a nákladní auto, poté odjel a o zdravotní stav postřelených se nezajímal. Doma vyčistil zbraň a počkal na příjezd policie.

Muž, který je podle znalců velmi inteligentní a v době činu byl naprosto příčetný, skutku při procesu nelitoval.

"Musel bych se stydět sám před sebou, kdybych svůj majetek a svou existenci nebránil," prohlásil například u Krajského soudu v Hradci Králové. Součástí vyměřeného trestu je náhrada škody v celkové výši 2,53 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy