Neberte nám operu, protestovali Brňané

ČTK ČTK
19. 10. 2011 20:03
Lidé nesouhlasí se škrty v brněnské kultuře a dočasným přerušení činnosti opery
Protestovali umělci, studenti JAMU i veřejnost.
Protestovali umělci, studenti JAMU i veřejnost. | Foto: www.hadivadlo.cz

Brno - Až 1000 zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno protestovalo v ulicích Brna proti plánovaným škrtům v brněnské kultuře a úvahám o dočasném přerušení činnosti operního souboru.

Pochod městem začal u Mahenova divadla. Protestující se pak zastavili také na náměstí Svobody a Moravském náměstí, postupně se k nim přidávali další lidé. Nakonec se jejich počet vyšplhal asi na 1000.

Od kolemjdoucích nasbírali organizátoři stovky podpisů pod petici na svou podporu. Vedení Brna se k napjaté situaci v brněnské kultuře vyjádří na odpolední tiskové konferenci.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že protesty jsou zatím nedůvodné a předčasné. O míře ani důsledcích úspor podle něj není dosud rozhodnuto. Připustil však, že příspěvkové organizace, a tedy i divadla, musí počítat se škrty. "Město musí hledat rezervy a bude je hledat ve všech svých příspěvkových organizacích," řekl Onderka.

Účastníci protestu měli transparenty jako například Nerušte divadlo, zrušte ředitele a Chceme divadlo, ne propouštění. Nesli také velké fotografie primátora Onderky a ředitele divadla Daniela Dvořáka.

Odborářka Hana Procházková z Unie profesionálních zpěváků přečetla prohlášení, podle kterého ředitel divadla ztratil důvěru odborářů a dopustil se "řady manažerských selhání". Odboráři Dvořákovi vyčítají to, že dostatečně nehájí zájmy operního souboru s tradicí dlouhou téměř 130 let.

Protestu se zúčastnily také desítky studentů konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, členové jiných brněnských divadel a další umělci. Operní sbor zpíval v ulicích slavné melodie, například z Verdiho Nabucca a Smetanovy Prodané nevěsty. Členové orchestru hráli fanfáry ze Smetanovy Libuše.

Brno chce zrušit operní soubor

Město Brno zvažuje na příští rok až dvacetiprocentní škrty ve všech příspěvkových organizacích včetně divadel. Úvahy o přerušení činnosti operního souboru se objevují kvůli plánované rekonstrukci Janáčkova divadla, kde opera uvádí většinu svých představení. Jednání o míře škrtů, podobě úsporných opatření ani opravách divadla ale dosud neskončila.

Lidé nesouhlasí se škrty v brněnské kultuře a dočasným přerušení činnosti opery.
Lidé nesouhlasí se škrty v brněnské kultuře a dočasným přerušení činnosti opery. | Foto: www.hadivadlo.cz

"Mohu slíbit, že se budeme snažit najít co nejméně bolestivé řešení," řekl Onderka. Zatím podle něj není vůbec zřejmé, jak dlouho poslední fáze oprav Janáčkova divadla potrvá, a zda tedy bude nutné činnost opery přerušit.

Odboráři podle vedení Brna šíří nepravdivé nebo neúplné informace. Podle Onderky vytvářejí "virtuální realitu". Město je prý připraveno s kýmkoliv dále jednat. "Je to bušení do otevřených dveří," řekl o protestech předseda kulturní komise Stanislav Michalík (ODS).

Podle tiskového prohlášení zastupitelského klubu ODS lze stále dojít k oboustranně přijatelnému řešení. ODS se ale obává případné změny rozpočtového určení daní, která by Brno připravila o 900 milionů korun, tedy asi desetinu rozpočtu.

"Současné, i tak dramatické propady v příjmench městského rozpočtu (...) jsme schopní vyřešit, navrhované 'oloupení' Brna o téměř miliardu by však mělo pro naše město fatální důsledky," uvedl v prohlášení předseda klubu Libor Šťástka.

Ředitel divadla nemá důvěru odborů

Divadelní odbory už v úterý oznámily, že ředitel Národního divadla Brno Dvořák ztratil jejich důvěru. Dočasné přerušení činnosti by operu podle odborářů nevratně poškodilo. Dvořák označil kritiku za nedůvodnou. Kritici podle něj nemluví za všechny zaměstnance a nemají dost informací. Dvořáka podpořil také Onderka. Podle něj je správné, že Dvořák připravuje zaměstnance divadla na různé varianty včetně těch "černých".

Podle Dvořáka se o úsporách v Národním divadel Brno stále definitivně nerozhodlo. "Vypracoval jsem dvě krajní alternativy. Někde na úsečce mezi nimi se bude pohybovat výsledné řešení. Na jedné straně je možnost, že si divadlo vezme úvěr. Na druhé straně je nějaká odstávka," řekl v úterý Dvořák. Ústní výpověď z divadla už ale dostalo 51 pracovníků dílen, jejichž zástupci se protestu také zúčastnili.

Podpora od HaDivadla

Protestní akci podpořilo tiskovým prohlášením také HaDivadlo, další ze souborů financovaných z brněnského rozpočtu. Podle prohlášení bere město peníze těm "nejslabším obětem", například divadlům, nemocnicím a sociálním organizacím, a přitom na druhé straně financuje velkorysé projekty.

"Úmysl vedení města seškrtat dotace příspěvkovým organizacím o dvacet procent nevnímáme pouze jako vážné existenční ohrožení našeho divadla, ale především jako nekoncepční a nevratný zásah do obecného kulturního profilu města, v němž žijeme," stojí v prohlášení, které poskytl dramaturg Jan Havlice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy