Vydru nezabilo ani 11 broků, vysílenou ji přejelo auto. Smrt chráněného zvířete vyšetřuje policie

ČTK ČTK
16. 8. 2016 13:37
Zastřelenou vydru říční, která je ohroženým druhem, našli u Oleksovic na Znojemsku. Organizace na ochranu zvířat násilnou smrt zvířete nahlásila policii, která se nyní případem zabývá. Nejčastěji hynou vydry pod koly aut, rukama pytláků nebo rybářů, kteří se snaží zbavit svého konkurenta v lovení ryb.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vanda Králová, Zoo Praha

Oleksovice (Znojemsko) – Policie prošetřuje smrt vydry říční, kterou někdo postřelil a poté srazil autem u Oleksovic na Znojemsku. Vydra je v Česku ohroženým druhem a její zabití je trestné. Policie takové případy ale řeší ojediněle. Sdělili to policejní mluvčí Pavel Šváb a Kateřina Poledníková, ředitelka neziskové nestátní organizace ALKA Wildlife, která se zabývá ochranou volně žijících živočichů.

Podle Poledníkové zvíře velmi trpělo. Podle zoologa Václava Berana, který provedl pitvu zvířete, bylo ve vydře 11 broků, byly v hlavě, na krku a pravém boku. "Podle umístění broků a stavu okolní tkáně to vypadá, že žádný brok nezpůsobil okamžité smrtelné zranění. Zvíře však asi zmateně pobíhalo krajinou, až jeho trápení ukončil střet autem. Bylo totiž vyhublé, bez tukových rezerv a poměrně daleko od nějakého toku," uvedl Beran.

Organizace vše oznámila policii, protože broky podle ní dokazují úmysl zvíře zlikvidovat. "Případem se zabýváme. Obdobné věci ale řešíme ojediněle. Od začátku letošního roku máme tři případy neoprávněného nakládání s chráněnými živočichy. Loni jsme řešili čtyři případy," doplnil Šváb.

Podle Poledníkové se ukazuje, že vydry v České republice nejčastěji hynou pod koly aut na silnicích nebo pytláctvím. "V případě pytláctví jde především o rybáře nebo rybníkáře, pro které je motivací likvidace konkurenta. Vydra říční je naše původní šelma a v její potravě dominuje rybí složka. U řady rybníků i na tocích je přitom možné snížit lov ryb vydrou různými opatřeními," dodala Poledníková.

Předseda Moravského rybářského svazu Rudolf Milerski řekl, že rybáři vydry neloví. "Nemáme se střelbou nic společného. Nemáme povolení k lovu zvěře, pouze k lovu ryb. Vydra je chráněný živočich, a i když je to konkurent, nemůžeme nic dělat," uvedl Milerski. Podle něj rybáři jednají s ministerstvem životního prostředí. "Pro nás by bylo lepší, kdyby ta ochrana nebyla, ale zatím to na to nevypadá," dodal Milerski.

Beran upozornil, že zabíjení vyder je dlouhodobé a na různých místech republiky. "Potvrzují to naše každoroční nálezy vyder zastřelených, otrávených nebo chycených do želez," doplnil Beran.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy