Na poli u Vyškova se sesunul svah, lehce poškodil plynovod

ČTK ČTK
25. 9. 2014 10:42
Malou závadu na plynovodu pracovníci společnosti RWE ráno odstranili, dodávky přerušeny nebyly. Incident se obešel i bez zásahu hasičů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Allianz

Milonice (Vyškovsko) - U Milonic na Vyškovsku se v noci na čtvrtek sesunul na dvou místech na poli svah, který poškodil plynovod. Uniklo z něj malé množství plynu.

Závada byla ale bez přerušení dodávky do rána odstraněna, řekl mluvčí společnosti RWE Lukáš Kresač. Plynaři poškozenou část plynovodu přemostili dvě stě metrů dlouhým novým potrubím.

"Jde o klasický středotlaký plynovod. Dodávka plynu v této oblasti nemusela být kvůli sesuvu zastavena," uvedl Kresač. Sesuv neohrozil domy v obci ani nedalekou silnici.

Hasiči nemuseli zasahovat

Svah leží na písčitém podloží. Uvolnil se na dvou místech. V první lokalitě se sesunula plocha o asi 600 metrech čtverečních a ve druhé o asi 1400 metrech čtverečních.

Nejbližší dům stojí od sesuvů asi sedmdesát metrů. Silnice je ve vzdálenosti osmdesáti metrů. Hasiči na místě nemuseli zasahovat. "Událost si řešily plynárny," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Jižní Morava se po vydatných deštích potýká se sesuvy půdy. Stav nebezpečí platí na Břeclavsku, a to v Dolních Věstonicích, Bulharech, Strachotíně a Pavlově.

Nejvážnější situace je v Bulharech

Nejvážnější je momentálně situace v Bulharech, kde se sesunul svah, na němž stojí čtrnáct rodinných domů. Obyvatelé dvou z nich museli být evakuováni. Svah zpevňují těžkou technikou hasiči. Domů by se lidé měli vrátit zhruba za tři týdny.

Ve Strachotíně ohrožoval uvolněný svah osm rodinných domů. Ze stráně proto hasiči odbagrovali 3000 metrů krychlových půdy.

V Dolních Věstonicích se sesunul svah pod krajskou silnicí. Komunikace je uzavřena. Její oprava potrvá asi půl roku. Silničáři nyní staví provizorní komunikaci, která spojí Věstonice s nedalekým Pavlovem. Hotova bude do měsíce.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy