V Tišnově na Brněnsku vykolejila část vlaku. Nikdo se nezranil, škoda je 2,5 milionu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2020 17:54
V Tišnově na Brněnsku vykolejily dopoledne poslední dva vagony rychlíku jedoucího z Prahy do Brna. Událost se obešla bez zranění, z vlaku bylo evakuováno 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Předpokládané zprovoznění trati se opakovaně odložilo, nyní se očekává až v pátek.
Vykolejený vlak v Tišnově
Vykolejený vlak v Tišnově | Foto: Drážní inspekce

Nehoda se stala při průjezdu výhybkou mezi přejezdem v Předklášteří a nádražím v Tišnově. Vlak místem projížděl kvůli výluce sníženou rychlostí. "Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně. Je to bez zjevných zranění, na místě proběhla evakuace asi 150 lidí," řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

"Došlo k takzvané vidlicové jízdě, kdy přední část předposledního vozu jela na jinou kolej než jeho zadní část," popsal generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. 

Záchranná služba původně poslala na místo čtyři posádky včetně vrtulníku. "Je to ale bez zranění. S cestujícími jsme komunikovali a nikdo nebyl ve stavu, že by vyžadoval ošetření," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Vlaky budou moct místem projet zřejmě v pátek, avšak po jiných kolejích a s dieslovými motory, protože na dotčené koleji je poškozená výhybka a také trakční vedení, řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. "Oprava potrvá několik dní," dodal. Trať vedoucí přes Vysočinu není hlavním koridorem, ten vede přes Pardubice a Českou Třebovou, přesto jde o silně vytíženou trasu.

Správa železnic mluví o škodě na vlaku zhruba 3 miliony korun, Drážní inspekce celkovou škodu odhadla na téměř 2,5 milionu korun. "Škoda na vlaku byla odhadnuta na 1,5 milionu korun, na kolejích 300 tisíc, na trakčním vedení 500 tisíc a na zabezpečovacím zařízení 150 tisíc," sdělil generální inspektor Kučera. Příčinu nehody vyšetřují. 

V posledních týdnech se stalo na železnici více nehod. Nejtragičtější byla červencová srážka vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a více než 20 se zranilo. Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí. Před dvěma dny se zase v Jihlavě srazil nákladní vlak s lokomotivou. Nikdo se nezranil, vznikla ale škoda přes sedm milionů. S vlaky se srazily i automobily, po srážce na Pelhřimovsku a Benešovsku zemřely počátkem srpna řidičky z obou vozů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy