Opilý myslivec zastřelil spícího trampa, dostal 3,5 roku

ČTK ČTK
6. 11. 2014 10:24
Muž se hájil, že mířil na srnu. Soud ale jeho tvrzení vyvrátil. Příbuzným mrtvého musí vyplatit odškodné 6,2 milionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Vyškov - Vyškovský soud potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána třemi a půl lety vězení za to, že loni v srpnu u Račic na Vyškovsku omylem zastřelil muže nocujícího ve slámě na poli. Nimrod musí rodině mrtvého, tedy jeho matce, otci a sestře, vyplatit celkové odškodné 6,2 milionu korun.

Odsouzen byl za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví. Rozsudek zatím není pravomocný. Kocián se proti němu na místě odvolal. Případem se bude zabývat Krajský soud v Brně.

Myslivec: Střílel jsem na srnu

Obžalovaný pochybení odmítá. Hájí se tím, že střílel na srnu. Podle soudce Karla Menšíka bylo ale toto tvrzení při procesu vyvráceno. "Na přehledném místě jako lovec vystřelil z kulovnice na neidentifikovatelný černý cíl," uvedl v odůvodnění rozsudku.

Soudce zdůraznil, že myslivec na lovu nedbal zvýšené opatrnosti, jak to každému nimrodovi nařizuje zákon. Navíc byl mírně pod vlivem alkoholu. Podle znalců měl v krvi v době střelby od 0,28 do 0,43 promile alkoholu.

Tvrdil, že večer před lovem vypil čtyři piva. Podle státního zástupce Radka Hůlky to ale nemůže být pravda, protože ráno už by v krvi alkohol neměl.

Neomluvil se

"Šokující je, že se (Kocián) za událost neomluvil a nijak nevyjádřil svoji lítost. I to jsem zohlednil při návrhu výše trestu. Případ by měl být varováním pro myslivce," řekl Hůlka. Pro Kociána žádal tři až čtyři roky vězení. Obhajoba ale požadovala úplné zproštění viny s tím, že šlo o omyl.

Kocián se procesu účastnil, ale rozsudek nekomentoval. V soudní síni byli také příbuzní zastřeleného, kteří si nejvíce přejí, aby soudní jednání už skončilo. Procesu se účastnil i kamarád trampa, který s ním na poli na nesklizeném seně nocoval.

Pohled na kamaráda s prostřelenou hlavou mu způsobil psychické potíže. S nespavostí, nechutenstvím a depresemi se potýká dosud. Proto byl myslivec potrestán nejen za usmrcení z nedbalosti, ale také za těžké ublížení na zdraví.

Událost se stala loni 4. srpna v Rakoveckém údolí. Kocián nad ránem vyrazil na lov se svým bratrem. Když zjistil, že výstřel z jeho kulovnice zasáhl člověka, přivolal policii. Záchranáři už muži nemohli pomoci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy