Foto: Muzeum loutek i kameny zmizelých, to jsou obrazy z brněnské problémové lokality

Foto: Muzeum loutek i kameny zmizelých, to jsou obrazy z brněnské problémové lokality
I díky tomu, že skrz problémovou lokalitu vede jedna z důležitých tramvajových cest, se Cejl ve skutečné ghetto neproměnil - zatím.
Byť k tomu má někdy blízko.
Přadlácká, Tkalcovská, Valcha. Ulice pamatují historii nedávnou i dávno minulou spjatou s textilním průmyslem.
Stejně jak kameny zmizelých...
Foto: David Kohout
David Kohout
3. 4. 2016 15:00
Brněnská problémová lokalita Cejl se nachází jen pár minut chůzí od historického jádra města. Místo je proslulé svou kriminalitou a nepořádkem. Proto se této části většina lidí vyhýbá. Cejl však nabízí víc, než jen vybydlené domy, zašlé ulice a polorozbořené fasády. Nabízí příběh ghetta, které se skutečným ghettem nestalo. Fasády bytů se pomalu opravují, čtvrtí projíždí jedna tramvaj za druhou, na ulicích lze zahlédnout drobné krámky i sídla velkých firem. Za pár let zde má dokonce vzniknout kreativní centrum a to v prostorách bývalé káznice. Získat si důvěru místních a zbavit se nálepky romského ghetta bude ale běh na velice dlouhou trať.
 

Právě se děje

před 34 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy