MU má nového rektora, končícího Fialu ocenil prezident

ČTK ČTK
26. 8. 2011 13:46
Mikuláš Bek předtím pracoval jako prorektor pro strategii a vnější vztahy
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus v pátek na Hradě jmenoval Mikuláše Beka do funkce rektora Masarykovy univerzity v Brně. Jeho předchůdce Petra Fialu, jehož funkční období skončilo, ocenil čestnou Zlatou plaketou.

Oceněním chtěl prezident vyzdvihnout Fialovu akademickou kariéru v oblasti politologie, publikační činnost i přínos ve veřejných debatách. Bek byl dosud prorektorem pro strategii a vnější vztahy.

"Jste prvním rektorem vysoké školy, kterému takové ocenění dávám, což svědčí o tom, jak vysoce hodnotím vaši práci v čele naší druhé největší univerzity a v čele České konference rektorů," uvedl Klaus.

Prezident dodal, že s Fialou má podobné názory na mnohé společenské problémy. "Máme společné téma, kterým je obhajoba svobody lidského individua vůči všem typům kolektivismů. To nám jistě nebrání v tom, abychom se cítili také členy jednoho kolektivu, kolektivu lidí, kteří si nezakázali myslet jen proto, že jsou snadněji k mání populární fráze," uvedl.

Rektorem byl sedmačtyřicetiletý Fiala od roku 2004. Letos ho vystřídal Bek, který dosud pracoval jako prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Bek působí na Filozofické fakultě v Ústavu hudebních věd. Specializuje se na hudební sociologii, dějiny novější hudby a hudební analýzu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy