Moravský Krumlov uspořádal happening za epopej

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2011 12:50
Na náměstí se sešly asi dvě stovky lidí, do Prahy poslali videopozdrav

Moravský Krumlov - Na náměstí v Moravském Krumlově v pátek proběhl happening za udržení pláten Alfonse Muchy ve městě.

Akce se zúčastnily asi dvě stovky lidí.

Cyklus Slovanská epopej se má stěhovat do Prahy a místní jsou proti. Na náměstí proto podepisovali petici, adresovanou pražskému zastupitelstvu, které má o Slovanské epopeji rozhodnout.

Krumlov chce plátna udržet, dokud Praha nesplní slib malíři a nepostaví pro plátna nový výstavní pavilon, vysvětlil starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Lidé si na náměstí oblékali trička s logem spojujícím Muchu a Krumlov a na oblečení přišpendlovali odznaky. Uprostřed náměstí se pak shromáždili, aby natočili videopozdrav pražským zastupitelům. Na záznamu jednohlasně vyslovili věty "Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova. I já na tom trvám".

Zhruba polovina shromážděných se pak vydala na první část pochodu do Prahy. Pořadatelé vybízeli všechny, ať se připojí, stačí prý ujít pár desítek metrů.

Celkem chtějí obhájci pláten ujít do Prahy štafetovým způsobem pěšky 310 kilometrů. Potrvá jim to šest dní. Na místo dorazí 3. listopadu, kdy zasedá pražské zastupitelstvo. Dnešní první etapa vede do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy