Mladí z dětských domovů budou bydlet spolu se studenty, start do života jim usnadní i práce v bistru

Jan Menšík Jan Menšík
25. 2. 2018 13:25
Projekt Symbios nabízí mladým dospělým, kteří opustí dětské domovy, levné bydlení a pomoc při hledání práce. Bydlet budou s vysokoškolskými studenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Když po dosažení plnoletosti opustila dnes již dvaadvacetiletá Sandra dětský domov, musela se spolehnout pouze sama na sebe. "Z domova jsem odešla jen se složkou papírů a nikdo se víc nestaral," vzpomíná.

Dnes by však její vstup do běžného života mohl být snadnější díky projektu, který spustí na začátku roku 2019 Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU) společně s městskou částí Brno-střed. 

Projekt Symbios mladým lidem z domovů nabídne práci a počítá s tím, že v začátcích budou bydlet spolu s vysokoškolskými studenty. To jim má pomoci ke snadnějšímu začlenění do společnosti.

"Společně budou řešit každodenní problémy a mladým dospělým z dětských domovů toto spolubydlení pomůže snáze navazovat kontakty," popsal jednu z hlavních myšlenek šéf projektu Bohuslav Binka, který je zároveň vedoucím katedry enviromentálních studií FSS MU.

Pro účely projektu pronajme městská část dům v brněnské Křenové ulici. "Uzavřeli jsme smlouvu o spolupráci s městskou částí Brno-střed, která nám bude bytový dům pronajímat na dobu neurčitou. První zájemci by se měli stěhovat na začátku roku 2019," popsal Binka. Dům v současné době prochází rekonstrukcí za 35 milionů, která by měla skončit na konci letošního roku.

Následně zde vznikne osm bytů 2+1, v nichž by měl bydlet vždy jeden vysokoškolák a jeden mladý z domova. Symbios všem nájemníkům garantuje snížené nájemné, ale také poradenství či pomoc při hledání práce. V domě by v budoucnu mohlo vzniknout bistro, které by právě mladé z dětských domovů zaměstnávalo.

Cena bydlení bude dostupná. "Počítáme, že to bude přibližně tři tisíce korun se vším všudy. Budeme tam mít kuchyňskou linku, sprchový kout, ale chystáme se oslovit výrobce nábytku, abychom to dokázali vybavit," spočítal předběžné náklady na bydlení Binka.

Do projektu se mají zapojit starší a zkušenější studenti FSS MU, zejména z oborů sociální politiky, práce či pedagogiky. Průzkumu se podle Binky zúčastnilo přibližně 120 studentů, z nichž 50 má o účast v projektu vážný zájem.

"Potřebujeme jich osm, takže budeme vybírat v několika kolech. Co se týče dětí z dětských domovů, bude záležet na spolupráci s těmi domovy," řekl Binka. Studenti, kteří by se projektu chtěli zúčastnit pouze kvůli zisku kreditů, však přijdou zkrátka. "Chceme, aby ta motivace byla vnitřní," dodal.

Mladým, kteří domovy opouští a potřebují najít levné bydlení a práci, pomáhají často neziskové organizace, kterých však není mnoho. Stát se o tyto lidi stará hlavně v době, kdy jsou v zařízení umístění, avšak s následným začleněním do společnosti jim téměř nepomáhá.

"Ve chvíli, kdy tyto děti vstoupí do samostatného života, stát nemá nějaký instrument, který by jim s tím startem pomohl. Pokud to nedělá dětský domov sám, jsou odkázáni pouze sami na sebe. Je škoda, že stát nemá komplexní systém řešení a pomoci pro lidi, kteří odchází z dětských domovů," osvětlil Binka s tím, že právě proto mnoho dětí vstup do života nezvládne.

S projektem v současnosti spolupracují dva ze třinácti jihomoravských dětských domovů - Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách a domov z Hodonína. V následujících měsících však zakladatelé plánují oslovit i ty zbylé.

"Zní to dobře, ale jsem k tomu trochu skeptická, takovýchto myšlenek bylo už víc a nedopadly dobře. Ráda bych si však se zakladateli nejdříve promluvila a zeptala se jich na pár otázek. Jednoho kluka, který by se mohl zapojit, bych totiž měla," reagovala na informace o projektu ředitelka Dětského domova v Tišnově Hana Štrajtová.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy