Mladí z dětských domovů budou bydlet spolu se studenty, start do života jim usnadní i práce v bistru

Jan Menšík Jan Menšík
25. 2. 2018 13:25
Projekt Symbios nabízí mladým dospělým, kteří opustí dětské domovy, levné bydlení a pomoc při hledání práce. Bydlet budou s vysokoškolskými studenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Když po dosažení plnoletosti opustila dnes již dvaadvacetiletá Sandra dětský domov, musela se spolehnout pouze sama na sebe. "Z domova jsem odešla jen se složkou papírů a nikdo se víc nestaral," vzpomíná.

Dnes by však její vstup do běžného života mohl být snadnější díky projektu, který spustí na začátku roku 2019 Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU) společně s městskou částí Brno-střed. 

Projekt Symbios mladým lidem z domovů nabídne práci a počítá s tím, že v začátcích budou bydlet spolu s vysokoškolskými studenty. To jim má pomoci ke snadnějšímu začlenění do společnosti.

"Společně budou řešit každodenní problémy a mladým dospělým z dětských domovů toto spolubydlení pomůže snáze navazovat kontakty," popsal jednu z hlavních myšlenek šéf projektu Bohuslav Binka, který je zároveň vedoucím katedry enviromentálních studií FSS MU.

Pro účely projektu pronajme městská část dům v brněnské Křenové ulici. "Uzavřeli jsme smlouvu o spolupráci s městskou částí Brno-střed, která nám bude bytový dům pronajímat na dobu neurčitou. První zájemci by se měli stěhovat na začátku roku 2019," popsal Binka. Dům v současné době prochází rekonstrukcí za 35 milionů, která by měla skončit na konci letošního roku.

Následně zde vznikne osm bytů 2+1, v nichž by měl bydlet vždy jeden vysokoškolák a jeden mladý z domova. Symbios všem nájemníkům garantuje snížené nájemné, ale také poradenství či pomoc při hledání práce. V domě by v budoucnu mohlo vzniknout bistro, které by právě mladé z dětských domovů zaměstnávalo.

Cena bydlení bude dostupná. "Počítáme, že to bude přibližně tři tisíce korun se vším všudy. Budeme tam mít kuchyňskou linku, sprchový kout, ale chystáme se oslovit výrobce nábytku, abychom to dokázali vybavit," spočítal předběžné náklady na bydlení Binka.

Do projektu se mají zapojit starší a zkušenější studenti FSS MU, zejména z oborů sociální politiky, práce či pedagogiky. Průzkumu se podle Binky zúčastnilo přibližně 120 studentů, z nichž 50 má o účast v projektu vážný zájem.

"Potřebujeme jich osm, takže budeme vybírat v několika kolech. Co se týče dětí z dětských domovů, bude záležet na spolupráci s těmi domovy," řekl Binka. Studenti, kteří by se projektu chtěli zúčastnit pouze kvůli zisku kreditů, však přijdou zkrátka. "Chceme, aby ta motivace byla vnitřní," dodal.

Mladým, kteří domovy opouští a potřebují najít levné bydlení a práci, pomáhají často neziskové organizace, kterých však není mnoho. Stát se o tyto lidi stará hlavně v době, kdy jsou v zařízení umístění, avšak s následným začleněním do společnosti jim téměř nepomáhá.

"Ve chvíli, kdy tyto děti vstoupí do samostatného života, stát nemá nějaký instrument, který by jim s tím startem pomohl. Pokud to nedělá dětský domov sám, jsou odkázáni pouze sami na sebe. Je škoda, že stát nemá komplexní systém řešení a pomoci pro lidi, kteří odchází z dětských domovů," osvětlil Binka s tím, že právě proto mnoho dětí vstup do života nezvládne.

S projektem v současnosti spolupracují dva ze třinácti jihomoravských dětských domovů - Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách a domov z Hodonína. V následujících měsících však zakladatelé plánují oslovit i ty zbylé.

"Zní to dobře, ale jsem k tomu trochu skeptická, takovýchto myšlenek bylo už víc a nedopadly dobře. Ráda bych si však se zakladateli nejdříve promluvila a zeptala se jich na pár otázek. Jednoho kluka, který by se mohl zapojit, bych totiž měla," reagovala na informace o projektu ředitelka Dětského domova v Tišnově Hana Štrajtová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy