Místo v novém parkovacím domě v Brně vyjde na 740 tisíc

Domácí Domácí
23. 10. 2013 14:23
První auta budou moci parkování v Kopečné využít začátkem ledna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brno - Od ledna budou Brňané moci využít 88 nových parkovacích míst. Parkovací dům v Kopečné ulici vyjde na 65 milionů, jednoduchými počty se tak dostaneme k částce 740 tisíc korun za jedno stání.

Jak informoval týdeník 5plus2 na svém webu, lidé z nevládních organizací považují cenu jednoho místa za přemrštěnou.

"Samotná cena parkovacího domu, který platí městská firma, devítinásobně převyšuje investice magistrátu do cyklodopravy za posledních deset let. Myslím, že není co dodávat," řekl týdeníku Michal Šindelář z Brna na kole s tím, že "je z toho patrné, jakým způsobem vedení města rozděluje peníze pro dopravu auty a na kolech".

Podle společnosti Brněnské komunikace je parkování v moravské metropoli dlouhodobým problémem. "Proto jsem přesvědčen, že řidiči ocení umístění tohoto objektu v těsné blízkosti centra města a také moderní použitou technologii při parkování vozidel," uvedl předseda představenstva společnosti Petr Kratochvíl.

Šindelář však nevidí problém v samotném parkování, jako spíš v tom, že lidé jezdí především autem a ne na kole. "Parkovací dům z ulic odebere 88 aut - to je kapka v moři. Když to porovnáme, tak na poslední cyklojízdě bylo přes tisíc lidí, což je desetina všech lidí, kteří v Brně jezdí na kole. I přesto jsou investice do infrastruktury pro cyklisty mizivé," upozornil.

Brněnští cyklisté se potýkají také s tím, že nemají kola kde zamknout. "Řešením může být bezpečný parkovací box na kolo, které zavádějí v Uherském Hradišti a v Německu jsou standardem. Přijde na asi čtyřicet tisíc korun pro jedno jízdní kolo. Za 65 milionů by se takových boxů dalo pořídit 1 625," spočítal Šindelář.

Parkování v novém domě umožní zakladačový systém ve třech věžích. Budova bude mít bezbariérový přístup a náhradní zdroj energie pro případ výpadku. Na střeše bude kavárna s výhledem na Denisovy sady.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy