Místo v novém parkovacím domě v Brně vyjde na 740 tisíc

Domácí Domácí
23. 10. 2013 14:23
První auta budou moci parkování v Kopečné využít začátkem ledna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Brno - Od ledna budou Brňané moci využít 88 nových parkovacích míst. Parkovací dům v Kopečné ulici vyjde na 65 milionů, jednoduchými počty se tak dostaneme k částce 740 tisíc korun za jedno stání.

Jak informoval týdeník 5plus2 na svém webu, lidé z nevládních organizací považují cenu jednoho místa za přemrštěnou.

"Samotná cena parkovacího domu, který platí městská firma, devítinásobně převyšuje investice magistrátu do cyklodopravy za posledních deset let. Myslím, že není co dodávat," řekl týdeníku Michal Šindelář z Brna na kole s tím, že "je z toho patrné, jakým způsobem vedení města rozděluje peníze pro dopravu auty a na kolech".

Podle společnosti Brněnské komunikace je parkování v moravské metropoli dlouhodobým problémem. "Proto jsem přesvědčen, že řidiči ocení umístění tohoto objektu v těsné blízkosti centra města a také moderní použitou technologii při parkování vozidel," uvedl předseda představenstva společnosti Petr Kratochvíl.

Šindelář však nevidí problém v samotném parkování, jako spíš v tom, že lidé jezdí především autem a ne na kole. "Parkovací dům z ulic odebere 88 aut - to je kapka v moři. Když to porovnáme, tak na poslední cyklojízdě bylo přes tisíc lidí, což je desetina všech lidí, kteří v Brně jezdí na kole. I přesto jsou investice do infrastruktury pro cyklisty mizivé," upozornil.

Brněnští cyklisté se potýkají také s tím, že nemají kola kde zamknout. "Řešením může být bezpečný parkovací box na kolo, které zavádějí v Uherském Hradišti a v Německu jsou standardem. Přijde na asi čtyřicet tisíc korun pro jedno jízdní kolo. Za 65 milionů by se takových boxů dalo pořídit 1 625," spočítal Šindelář.

Parkování v novém domě umožní zakladačový systém ve třech věžích. Budova bude mít bezbariérový přístup a náhradní zdroj energie pro případ výpadku. Na střeše bude kavárna s výhledem na Denisovy sady.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy