Kuplíři neuspěli s dovoláním. Ve vězení si odsedí 8 let

ČTK ČTK
25. 4. 2012 12:30
Nutili dvě mentálně postižené ženy k prostituci v zahraničí, s odvoláním neuspěli

Brno - Nejvyšší soud potvrdil Pavlu Krágovi a Martině Korejtkové osmileté tresty vězení za obchodování s lidmi.

Pachatelé nutili dvě ženy z Královéhradeckého kraje k prostituci v zahraničí. Využili toho, že se kvůli mentální retardaci nedokázaly účinně bránit.

Nejvyšší soud odmítl dovolání pachatelů bez veřejného jednání, své usnesení ve středu zpřístupnil v internetové databázi.

"V posuzované trestní věci soudy na podkladě provedeného dokazování dospěly ke zjištění, že obvinění se vůči poškozeným dopouštěli jak násilí, tak pohrůžky násilí, zneužili jejich omylu, tísně i závislosti," stojí v usnesení senátu s předsedkyní Blankou Roušalovou. Justice podle Nejvyššího soudu kvalifikovala čin jako obchodování s lidmi.

Krága a Korejtková nejprve v roce 2008 pod pohrůžkou násilí donutili dvaadvacetiletou ženu odjet do Vídně. Chtěli, aby tam pracovala jako prostitutka.

Mladá žena se podvolila pouze jednou, poté už prostituci i přes opakované bití odmítala. Pachatelé ji proto odvezli domů.

Slibovali práci v pekárně

Druhou oběť vylákali Krága a Korejtková v lednu 2009 do Británie po falešnou záminkou práce v pekárně. Místo toho žena několik měsíců pracovala jako prostitutka. Peníze odevzdávala dvojici pachatelů. Nyní trpí psychickými problémy.

Pachatelé při vyšetřování vinu popírali. Krajský soud v Hradci Králové je poslal na osm let do vězení. Krága se v odvolacím řízení před Vrchním soudem v Praze přiznal a uvedl, že jednání lituje. Vrchní soud ale přesto obě odvolání zamítl.

Soud v Hradci Králové označil chování Krágy a Korejtkové za novodobé otrokářství. Nyní oběma pachatelům zbývá ještě teoretická možnost podání ústavní stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy