KSČM v Brně neuspěla s odvoláním náměstka Hollana, vadily jí výroky o "zplynovaných národnostech"

ČTK ČTK
6. 10. 2015 9:49
Primátorův náměstek Matěj Hollan na internetu napsal, "že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali." Za výrok se omluvil, podle komunistů je ale nepřístupné, aby se vysoký představitel města takto vyjadřoval o době okupace. Návrh na odvolání ovšem neprošel, pro bylo 21 zastupitelů z celkových 55, což není nadpoloviční většina.
Matěj Hollan.
Matěj Hollan. | Foto: DVTV

Brno - Opoziční komunisté na zasedání brněnského zastupitelstva neuspěli s návrhem na odvolání primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) za jeho slova o poslání lidí do plynu.

Hollan koncem září na internetu napsal, "že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali."

Přestože se omluvil, podle komunistů je nepřípustné, aby se vysoký představitel města takovým způsobem vyjadřoval o době okupace. Návrh na jeho odvolání ale neprošel.

ANO se zdrželo

Pro Hollanovo odvolání zvedlo ruku 21 zastupitelů z celkových 55, což není nadpoloviční většina. Potřeba by bylo nejméně 28 hlasů.

Šestnáct zastupitelů bylo proti, deset se zdrželo - z velké části šlo o zastupitele koaličního hnutí ANO.

KSČM míní, že chování Hollana je neslučitelné s funkcí náměstka primátora.

"Je to poplivání cti nejen všech, kdo bojovali proti nacistické okupaci a zločinům, které byly v době okupace páchány, ale všech Čechů a Moravanů, našich rodičů a prarodičů, kteří v této těžké době žili," zdůraznil zastupitel Martin Říha (KSČM).

Různé národnosti

Hollan se na internetu vyjadřoval ve svém deníčku o zahájení výstavy o vile Tugendhat v Bruselu a kromě jiného tam napsal právě slova o zplynování lidí jiných národností.

Kvůli tomu ho na internetu kritizovalo mnoho lidí. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) ho vyzval k omluvě se slovy, že Češi do plynu nikoho neposlali. Hollan to uznal a druhý den se omluvil.

Přiznal, že formulace věty byla chybná a že Češi se zplynování Židů fyzicky neúčastnili.

Upozornil však na to, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali.

Hollan však také dodal, že tím neupírá zásluhy lidem v odboji a že je potřeba jejich hrdinství neustále připomínat.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy