KSČM v Brně neuspěla s odvoláním náměstka Hollana, vadily jí výroky o "zplynovaných národnostech"

ČTK ČTK
6. 10. 2015 9:49
Primátorův náměstek Matěj Hollan na internetu napsal, "že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali." Za výrok se omluvil, podle komunistů je ale nepřístupné, aby se vysoký představitel města takto vyjadřoval o době okupace. Návrh na odvolání ovšem neprošel, pro bylo 21 zastupitelů z celkových 55, což není nadpoloviční většina.
Matěj Hollan.
Matěj Hollan. | Foto: DVTV

Brno - Opoziční komunisté na zasedání brněnského zastupitelstva neuspěli s návrhem na odvolání primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) za jeho slova o poslání lidí do plynu.

Hollan koncem září na internetu napsal, "že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali."

Přestože se omluvil, podle komunistů je nepřípustné, aby se vysoký představitel města takovým způsobem vyjadřoval o době okupace. Návrh na jeho odvolání ale neprošel.

ANO se zdrželo

Pro Hollanovo odvolání zvedlo ruku 21 zastupitelů z celkových 55, což není nadpoloviční většina. Potřeba by bylo nejméně 28 hlasů.

Šestnáct zastupitelů bylo proti, deset se zdrželo - z velké části šlo o zastupitele koaličního hnutí ANO.

KSČM míní, že chování Hollana je neslučitelné s funkcí náměstka primátora.

"Je to poplivání cti nejen všech, kdo bojovali proti nacistické okupaci a zločinům, které byly v době okupace páchány, ale všech Čechů a Moravanů, našich rodičů a prarodičů, kteří v této těžké době žili," zdůraznil zastupitel Martin Říha (KSČM).

Různé národnosti

Hollan se na internetu vyjadřoval ve svém deníčku o zahájení výstavy o vile Tugendhat v Bruselu a kromě jiného tam napsal právě slova o zplynování lidí jiných národností.

Kvůli tomu ho na internetu kritizovalo mnoho lidí. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) ho vyzval k omluvě se slovy, že Češi do plynu nikoho neposlali. Hollan to uznal a druhý den se omluvil.

Přiznal, že formulace věty byla chybná a že Češi se zplynování Židů fyzicky neúčastnili.

Upozornil však na to, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali.

Hollan však také dodal, že tím neupírá zásluhy lidem v odboji a že je potřeba jejich hrdinství neustále připomínat.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy