Krumlov vydal kvůli epopeji další zákaz, Praha ho nedbá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 10. 2010 17:48
O zákaz požádal právník potomků Alfonse Muchy
Takto to vypadalo v Moravském Krumlově ve čtvrtek: Začaly přípravy na stěhování
Takto to vypadalo v Moravském Krumlově ve čtvrtek: Začaly přípravy na stěhování | Foto: ČTK

Moravský Krumlov - Radnice v Moravském Krumlově opět zakázala stěhování Slovanské epopeje. Město využilo žádosti, kterou v pátek ráno podal právní zástupce Muchových potomků Roman Koucký.

Podal návrh na předběžné opatření, kterým usiloval, aby město zakázalo manipulaci se Slovanskou epopejí.

A Krumlov obratem - po pouhých několika desítkách minut - vyhověl. Rozhodnutí v pátek doručil zástupcům Prahy, kteří obrazy na krumlovském zámku od čtvrtka snímají z rámů a balí.

"Dokument o předběžném opatření zapovídajícím manipulaci s dílem už zástupcům Prahy předal na krumlovském zámku tajemník města," uvedl krumlovský starosta Jaroslav Mokrý.

Stěhování díla, které začalo ve čtvrtek snímáním obrazů, tak mělo prozatím skončit. Praha ale zákaz nerespektovala, podle ní má větší váhu nedávné rozhodnutí Okresního soudu ve Znojmě, který převoz obrazů povolil. Právní zástupce části Muchovy rodiny chce docílit i toho, aby byla epopej považována za důkazní materiál. Pak by s ní Praha až do vyřešení sporu nesměla nakládat.

Pražský radní Ondřej Pecha (ODS) označil rozhodnutí Krumlova o zákazu stěhování epopeje za protiprávní a neplatné. Praha zvažuje, že podá na Krumlov trestní oznámení kvůli maření úředního rozhodnutí nebo zneužití pravomoci úřední osoby. Chce se také domáhat výkonu soudního rozhodnutí, které převoz povolilo.

Podle právního zástupce části Muchovy rodiny Romana Kouckého je ale verdikt soudu o něčem jiném než rozhodnutí úřadu. Soud prý řešil práva Moravského Krumlova, páteční rozhodnutí radnice prý chrání práva Muchových potomků. Koucký podal trestní oznámení na představitele Prahy, podle něj se nerespektování zákazu patrně dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí.

K záležitosti se vyjadřovali mnozí politici. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se do sporu od počátku vkládal a Moravského Krumlova se zastával, prohlásil, že Pechovy výroky jsou skandální. Podle něj poškozují Prahu i dobré vztahy mezi ní a Moravou.

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že spor považuje za zbytečný. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) uvedl, že se stěhováním díla by se mělo počkat až do doby po volbách. Podle něj je trestuhodné, že se situace vyhrotila v tahanici mezi Moravou a hlavním městem.

Hašek už ve čtvrtek nabádal Muchova vnuka Johna, aby podal novou žádost. Pokud vše proběhne správně, není důvod ho rušit, nechal se slyšet. Zároveň burcoval veřejnost. "Prosím všechny moravské patrioty, aby vyjádřili svůj názor na rychlé a podle mne bohužel definitivní odstěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy, které aktuálně hrozí," napsal v tiskovém prohlášení.

V současném návrhu na předběžné opatření žádá za Muchovy potomky zakonzervování nynějšího stavu v expozici až do doby, než bude určen vlastník díla. Muchovi potomci se budou domáhat vydání epopeje v dědickém řízení.

Krumlovský úřad už jednou rozhodnutí zakazující manipulaci s epopejí vydal. Opíral se o argumentaci, podle níž Praha nesplnila vůli tvůrce obrazů Alfonse Muchy a nepostavila pro jeho dílo výstavní pavilon. Tím prý nesplnila podmínky smlouvy, za nichž dílo od malíře získala, a není proto jeho vlastníkem. Majitel díla byl podle tohoto právního názoru neznámý.

Praha se proti tomuto rozhodnutí odvolala a jihomoravský krajský úřad jí vyhověl. V rozhodnutí Moravského Krumlova našel formální nedostatky, kvůli nimž předběžné opatření zrušil. Krumlov nyní tvrdí, že chyby odstranil, a proto zákaz vydal znovu.

"Zrušil jej a vrátil úřadu k dořešení záležitosti. Aktem zrušení rozhodnutí rozhodně není věc uzavřena," zdůraznil Koucký.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy