Kauza Kuřim: Děti budou v pěstounské péči prarodičů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 4. 2013 11:29
Jde o rodiče jejich matky, která si odpykává devítiletý trest za týrání hochů

Brno - Brněnský městský soud ve středu svěřil chlapce ze známé kauzy Kuřim do pěstounské péče jejich babičky a dědečka.

Jde o rodiče jejich matky, která si odpykává devítiletý trest za týrání hochů.

Jednání o osudu chlapců bylo neveřejné, rozhodnutí není pravomocné a s ohledem na jejich zájmy je nelze komentovat, řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Chlapcům je nyní 13 a 15 let. Jejich babička před časem novinářům řekla, že se chlapcům daří dobře. Stýkají se s matkou, kterou navštěvují ve vězení. Vztah mezi chlapci a jejich matkou nazvala jako křehký. Zatím si matka odpykala polovinu z trestu.

Oba bratři dosud žili u prarodičů. Scházelo ale potvrzení k tomu, že mohou zůstat v jejich péči. Babička chlapců je ráda, že svou péčí může navázat na to dobré, co bylo před kauzou. Dodala, že otec chlapců se o ně příliš nezajímá.

Po odhalení týrání v květnu 2007 byli chlapci předáni do péče azylového zařízení pro děti Klokánek. V prosinci 2008 soud zamítl žádost jejich otce, aby mu byli svěřeni do péče. Matku chlapců zbavil ve vztahu k nim její rodičovské povinnosti. Až v lednu 2010 dal brněnský krajský soud chlapce do péče otce.

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Chlapci se dostali do péče rodičů své matky. Soud tak rozhodl na základě doporučení orgánu péče o dítě s tím, že otec není schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče. V té době byl otec nezaměstnaný.

Nejpřísnější trest v podobě deseti let dostala teta hochů. Připustila svůj podíl na týrání, ale blíže jej neosvětlila. Dále byli odsouzeni k sedmi letům vězení Hana Bašová a Jan Škrla a k pěti rokům za mřížemi Jan Turek a Barbora Škrlová.

Zřejmě nejpodivnější postavou kauzy je Škrlová. Když žila s chlapci a jejich matkou, vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama.

Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla. Před časem byla propuštěna z vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy